Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Geri git   Discus Fun Club > DİSCUS > Genel ve Teknik Konular

Seçenekler Stil
Alt 20-02-2008, 16:18   #1
ReDmAp
Junior Member

Standart Discus hakkında

Değerli forum üyeleri merhaba;

Yaza doğru bitkili discus tankı kuracaktım.Sonra tamer bey ve arkadaşlarını gördüm üretimlerini.Bende bu işi yapabilirim dedim kendi kendime.Şimdi sizlere bazı sorularım var.Benmi ana tank yani bitkili tank 130*60*50 olacak.Bu tanka 8-10 tane red map yavrusu alacağım 6-7 haftalık.Şimdi ben bunları 12-15 aylık yapmaya çalışacağım ilk aşamada yani üreme kabiliyetlerinin kazanmaya çalışacağım.Şimdi ilk sorum burdan geliyor.Bu discuslarda cinsiyet anlaşılmıyormuş yani zor anlaşılırmış.Şimdi benim alacağım yavrulardan ya hepsi dişi yada hepsi erkek çıkarsa?Bunu nasıl anlıyacağım?Hadi 1 dişi geri kalanının hepsi erkek çıktı yani bunun önüne nasıl geçebilirim?Neyse bu 1 dişi 1 erkek çift olursa yani kurlaşma,ilk larva denemesi sonuçuna kadar gelirsem iş başlıyacak 2 denemdenin ardından üretim tankına alacağım.Ama endişem ya çift çıkmazsa?Neyse Bunları 50*50*50 üretim tankına atacağım.Şimdi su oalrak illada reverse osmos mu olmalı damacana suyu olmazmı?Ph metre alacağım.Ms metreyi nereden bulabilirim.Su değerlerini diğelim tutturdum bu dip çekimini üretim tankında kaç günde bir yapmalıyım.Yavrular çıkarsa bu sorum biraz abartı yani ben diyim 2 yıl siz diğin 3 yıl sonra olabilirse olacak birşey ama olsun yavruları kaç litrelik tanka almalıyım 50*50*50 üretim tankı dışında bir 50*50*5 daha koyacak yerimde var birde 25*55*55 su dinlendirme tankım olacak bana bu sorumlarım hakkında bilgi verirmisiniz...
ReDmAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-02-2008, 16:35   #2
Tamer
Forum Yöneticisi

Tamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merhaba Foruma hoş geldiniz, isim soyad ve şehir bilgilerinizi Profiliniz kısmından girerseniz memnun oluruz,

İlk etapta yavruları büyütmeyi düşündüğünüz tank hacim olarak gayet iyi yeterli olacaktır, aldığınız yavruların kaçta kaçı erkek dişi olur oda tamamen şansa kalmış birşey 6-7 cm lik bir discusun cinsiyet tayinini yapmak biraz güç fakat aynı batınsa önerim irili küçüklü seçin, hep en iri olanları seçmeyin, genelde onlar erkek oluyor bunları şebek suyunda rahatca büyütebilirsiniz ro yada damacana gerekmez fakat ilerde bunlardan eş çıkar ise ozaman size bir RO gerekecek damacana olmaz, su değiştirme amaçlı belirttiğiniz tank hacimi oldukça küçük bunun yerine 1 adet 70 litrelik turşu bidonu alın birde suyu basmak için kafa motoru daha rahat edersiniz, çıkan yavrularıda şuan konuşmak erken ama 50x50x50 de değil en az 400 litrelik bir tankta büyütmenizi öneririm, şimdiden kolay gelsin.

Seri İlanlarda Yeni Düzenleme Hakkında
Tamer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-02-2008, 16:43   #3
ReDmAp
Junior Member

Profilimi değiştireceğim. Tamer bey.İlk olarak su dinlendirme tankı 25*55*55 olacak buda 75 litreye denk geliyorki bu hiçde az değil buna ilave turşu bidonuda alırım.Şimdi Zaten eğer sizde varsa repmap sizden alacağım seneye ilkbahara.Artık sizde bu cinsiyet yani irili üçüklü seçimini daha iyi yaparsınız.Büyütmek için tamam üretim için artık ro alacaz ne yapalım Çıkan yavruları ise 130*60*50 bitkili tanka baksam olurmu lepistes,neon,aple snaailler falan olacak?
ReDmAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-02-2008, 16:53   #4
Tamer
Forum Yöneticisi

Alıntı:
ReDmAp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Profilimi değiştireceğim. Tamer bey.İlk olarak su dinlendirme tankı 25*55*55 olacak buda 75 litreye denk geliyorki bu hiçde az değil buna ilave turşu bidonuda alırım.Şimdi Zaten eğer sizde varsa repmap sizden alacağım seneye ilkbahara.Artık sizde bu cinsiyet yani irili üçüklü seçimini daha iyi yaparsınız.Büyütmek için tamam üretim için artık ro alacaz ne yapalım Çıkan yavruları ise 130*60*50 bitkili tanka baksam olurmu lepistes,neon,aple snaailler falan olacak?
Merhaba Bende RedMap yok fakat discus arıyorum kısmından şablona uygun ilanınızı verirseniz üreten yada elinde olan arkadaşlar size yardımcı olacaktır, birde yavru büyütme tankınızda discustan başka mümkünse canlı olmasın

İmza bilgilerinizi eklemeyi unutmayın, iyigünler..

Alt 20-02-2008, 17:01   #5
ReDmAp
Junior Member

Tamer bey;
Zaten daha yavruya gelmeye çok var.Şimdi aklımdaki soruları bir silmem gerekiyor.Sizce 50*50*50 üretim tankının yanına 50*50*50 +25*55*55 mi yapayım 70*55*55 yapıp hem karantina hem su dinlendirme tankı olarakmı kulannsam
Alt 20-02-2008, 17:08   #6
Tamer
Forum Yöneticisi

Alıntı:
Tamer bey;
Zaten daha yavruya gelmeye çok var.Şimdi aklımdaki soruları bir silmem gerekiyor.Sizce 50*50*50 üretim tankının yanına 50*50*50 +25*55*55 mi yapayım 70*55*55 yapıp hem karantina hem su dinlendirme tankı olarakmı kulannsam
Giray bey, şuan bence hiç bişey yapmayın, sadece yavrularınızı alınca onları büyütmeye konsantre olun, layıkıyla büyütün ve zaman gelince eşleriniz oluşunca ozaman tekrar bu sayfada neler yapılabilir konuşuruz, şimdi ilk iş güzel yavrular bulmakta ve onları büyütüp adam etmekte

Alt 20-02-2008, 17:36   #7
ReDmAp
Junior Member

Pekala peki son birşey soracağım diğelim 10 red maptan 10uda eşleşmedi bir çift oluşmadı o zmana ne yapmalıyım?
Alt 20-02-2008, 17:45   #8
Tamer
Forum Yöneticisi

Alıntı:
Pekala peki son birşey soracağım diğelim 10 red maptan 10uda eşleşmedi bir çift oluşmadı o zmana ne yapmalıyım?
Giray bey 10 unda dişi yada erkek olduğunu farz edersek budurmda 5 ini başka yetişkinlerle takas ediceksiniz yada elinizden çıkarıp istediğiniz cinsiyette damızlık boyda alacaksınız.

Alt 19-03-2010, 20:22   #9
ercan06
Junior Member

beyler öncelikle meraba ben 150 lt akvaryumda 3 tane 7-12 cm 1red-map 2red-whıte beslıorum.AKVARYUM cama cam ıcınde akvaryumu canlandırmak ıcın balık koycam sızce ne koyabılırım.Meselaa lepsites koyabılırmıyım? cevaplarınızı beklıyorum iyi forumlar
Alt 19-03-2010, 20:59   #10
gurkang
Member

gurkang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

merhabalar, Giray bey aramıza hoş geldiniz, şimdiden sonları düşünmeyin iyi balık bulmaya ve bulursanız da zaiyat vermeden sağlıklı bir gelişim oluşturmaya konsantre olunuz.Zamanla her aşamada yeni deneyimler kazanacaksınız.Bu arada konuyu okurken Tamer bey'in bir cümlesi bende soru işareti oluşturdu. ''Damacana olmaz''
neden olamaz? konusunda bilgi alabilirmiyiz.

Seçenekler
Stil