Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Alt 03-09-2009, 11:53   #1
mumin16
Senior Member

mumin16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Olta Balıkçılığı yemleri

http://www.avmarketi.com/asp/listgro...group=15000000
Arkadaşlar malum av sezonu açıldı Acaba diyorum bu olta balıkçılığında kullanılan doğal yemleri discuslarımız için kullanabilirmiyiz?
özellikle şu grupta yer alan çekirge, kurtlara ne diyorsunuz?
http://www.avmarketi.com/asp/listgro...group=15060000
Alt 03-09-2009, 12:40   #2
Tamer
Forum Yöneticisi

Tamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Steril olmadıklarını düşünüyorum bu sebeble tavsiye etmiyorum...

Seri İlanlarda Yeni Düzenleme Hakkında
Tamer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-09-2009, 12:57   #3
tnemücrE
Banned

Sülünezi tatile gittiğim yerden kendim çıkarıyorum. Rondo do mama haline getirip 2-3 günde bir veriyorum. Deniz balıkları gibi discuslarda sülüneze bayılıyor.
tnemücrE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-09-2009, 23:28   #4
mustafaburuk
Senior Member

mustafaburuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Balığa çıkanlar kesin bilir boru kurdunu.Eğer diskusun yiyip yemediğini bilmiyorlarsa ben söyleyem.Yemiyorlar.
Alt 06-09-2009, 02:37   #5
CaN_BaKıR
Senior Member

CaN_BaKıR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
mustafaburuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Balığa çıkanlar kesin bilir boru kurdunu.Eğer diskusun yiyip yemediğini bilmiyorlarsa ben söyleyem.Yemiyorlar.
Birçok zaman alışık olmadıkları bir yeme burun çevirebilirler. Bunun nedeni de büyütülürken yemin çeşitlendirilmemesi ve tek tip besleme yapmaktan dolayıdır. Canlı yem vb şeyler bazıbalıklara bu tip durumlarda cazip gelmemektedir..

Bunun haricinde solid türler vahşi akrabalarına göre daha farklı karakterde oluyorlar. İçgüdüleri biraz daha kayıp halde diyebiliriz.. Pattern discuslar bu tip yemlere daha saldırır tavırlar sergiliyorlar. Çünkü genelinde avlanma içgüdüsü kaybolmamış durumla oluyor...

Ve tabi büyürken akvaryumda beslenme şeklide bu konuda etken oluyor...

Alt 08-12-2009, 11:51   #6
Kaan ERDAL
Senior Member

Kaan ERDAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sulina (sülünez) gibi yumuşakçalar suyu filtre ederek beslendikleri için bünyelerine yüksek miktarda ağır metal ve toksin de alırlar. Eğer yem olarak kullanmayı düşünüyorsanız, marmara'dan değil Ege'den toplanmalıdır... Ege suyu daha temiz olduğu için yumuşakçalar da daha sağlıklıdır, tabi ki İzmir Limanı gibi yerleşimin ve kanalizasyon sistemlerinin yoğun olduğu bölgelerde değil...

Balık avı yemlerinin önemlilerinden olan kırmızı kaya kurdu ve boru kurdunu ise kesinlikle tavsiye etmiyorum, bunlar da bünyelerinde yoğun miktarda parazit ve ağır metal bulundururlar.

Karides, ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıları dışında diğer tüm dip yumuşakçaları ve kurtları bu bakımlardan sakıncalıdır.
Alt 13-12-2009, 23:14   #7
AliOngel
Senior Member

AliOngel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
Kaan ERDAL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sulina (sülünez) gibi yumuşakçalar suyu filtre ederek beslendikleri için bünyelerine yüksek miktarda ağır metal ve toksin de alırlar. Eğer yem olarak kullanmayı düşünüyorsanız, marmara'dan değil Ege'den toplanmalıdır... Ege suyu daha temiz olduğu için yumuşakçalar da daha sağlıklıdır, tabi ki İzmir Limanı gibi yerleşimin ve kanalizasyon sistemlerinin yoğun olduğu bölgelerde değil...

Balık avı yemlerinin önemlilerinden olan kırmızı kaya kurdu ve boru kurdunu ise kesinlikle tavsiye etmiyorum, bunlar da bünyelerinde yoğun miktarda parazit ve ağır metal bulundururlar.

Karides, ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıları dışında diğer tüm dip yumuşakçaları ve kurtları bu bakımlardan sakıncalıdır.

Köpek besleyen vardır aramızda. Köpeğe ilk önce daha 1 aylıkken İLk Parazit ve gençlik hastalıkları aşılarını vuruyolar. Yani iç parazit vb ölü hastalık mikrobu enjekte ediyorlar. BUndan sonraki aşılar bu şekilde devam ediyor. Bu sadece örnek. Bildiğim çok sayıda ev hayvanında aşı vb uygulamalar yapılıyor. Peki bu Discuslarda nasıl diye düşünüyor insan. Discusa aşı yapmaktan bahsetmiyorum tabiki. Ama biz bu hayvanları bütün problemlerden uzak tutmaya çalışıyoruz. Yemlerini kendi yiyeceklerinden daha steril yapan çok kişi tanıyorum. Fakat doğal ortamlarında böyle değiller. İzlediğim belgesel ve okuduğum yazılara nazaran sudaki parazitsel problemlerle infeksiyonel durumlarla daha kuyruk sallamaya başladıklarında karşılaşıyorlar. Bizimkiler ise o kadar steriller , yani bi o kadar savunmasızlar. O yüzden bana göre discusları karşılaşabilecekleri bilimum durumlarla karşılaştırıp iyi beslemek ve sık su değişimi şeklinde rahatsızlığını atlattırırsak elimizde 7 8 sene taş gibi yaşayıp torunlarının torunlarını görecek balıklarımız olur diye düşünüyorum. Düşünmekden öte uyguluyorumda. Yorumları tabiki size kalmış. İyi forumlar.
Alt 14-12-2009, 11:22   #8
taneryilmaz35
Junior Member

taneryilmaz35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Eğer evindeki discuslara dondurulumluş kan kurdu veren arkadaşlar varsa, bence sterilizasyon açısından aynı riski göze almaktadır (şahsen ben kullanıyorum). Kaan bey'in yumuşakçalar hakkındaki yorumlarına da kesinlikle katılıyorum. Bünyelerinde ağır metal ihtiva edebilirler. Dolayısı ile beslediğimiz hayvana zararlı olabilirler. Ben evimdeki discuslara bahçeden yakaladığım küçük çekirgelerden verdim. Bir zararını da görmedim. Ama illa ki steril olsun hayvanımı riske sokmayayım ama sağlıklı bir şekilde canlı yem yesin dersek, evimizde kırmızı karides (kiraz karides) besleyebiliriz.
taneryilmaz.8m.net
taneryilmaz35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil