Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Geri git   Discus Fun Club > DİSCUS > Genel ve Teknik Konular

Seçenekler Stil
Alt 02-03-2009, 15:38   #1
ahmetbillor
Member

ahmetbillor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Düzenli Su değişimleri Haricinde Dip süpürgesi Projesi (Resimli)

Sevgili Dostlar.
Benim gibi bitkili akvaryumu olan arkadalar için su değişimlerine ek olarak dip temizliği yapmak isteyenlere kullanmakta olduğum kum ve dip temizlik aparatını göstermek istedim.
Malumunuz Su değişimleri suyun hazırlanması ve değişimi açısından zahmetli olmakla beraber değişim esnasında yapılan dip çekimi her zaman temizlik için yeterli olmamaktadır. bu temizliğe ek olarak basit bir motorla ek kum temizleme aparatı resimlerde gösterdiğim gibi son derece kullanışlı olmaktadır.

Kullanılan malzemeler
1 adet Küçük iç filtre motoru
1 adet dip çek başlığı
1 parça elyaf
1 adet musluk başlığı (boruları birleştirmek için)

Kullanımı Son derece basittir
su değişimleri haricinde özellikle yürek karışımı ile beslenen balıkların yem fazlaları ve dışkılarının akvaryum suyunu eksiltmeden temizlenmesini sağlar. elyaf tek kullanımlık olup temizlikten sonra atılması uygundur.

Bu arada E.Öztürk üretimi yeni White Butterfly ve panda yavruları resimlerini de paylaşmak istedim.

Konu ahmetbillor tarafından (02-03-2009 Saat 15:43 ) değiştirilmiştir.
ahmetbillor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-03-2009, 16:48   #2
ihsano
Senior Member

ihsano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Suyu elyaftan geçirerek tortu ve pisliklerden temizleyerek yine akvaryuma vermek yerine günlük su değişimi sırasında bu aleti kullansanız daha iyi olur düşüncesindeyim.

Su değişim sıklık ve miktarınızı bilmiyorum, ama özellikle yavru popülasyonunun çok olması, bu yavruların yetişkinlere nazaran daha sık beslenmeleri, özellikle diptede kum/çakıl olması ve sağlıklı gelişim göstermelerini sağlamak için akvaryumunuzdaki ile aynı özelliklerde temiz su kullanarak günde 3-5 defa dip çekimi yapmanızı öneririm, ki böyle bir su değişim sıklığınız varsa bu alet gerçekten çok işinize yarıyordur.

Yanlış görmüyorsam, yaklaşık 250-300 lt gibi görünen akvaryumunuzda yaklaşık 50 adetlik bir discus koloniniz ve bunlara ilave neon ve platilerinizden oluşan çok kalabalık bir popülasyonunuz var. Özellikle yavru discuslarınızı sağlıklı büyütebilmeniz için imkanınız ve yeriniz varsa bu akvaryumunuza ilave 1-2 tane daha aynı hacimde yeni akvaryum kurup, akvaryum başına özellikle yavru discuslarınızın yoğunluğunu dağıtırsanız gelişimlerindeki hızlanmayı kısa sürede farkedeceksiniz. Ya da discus sayınızı azaltma yoluna gidebilirsiniz.

Macracantalar hızlı hareket eden balıklar oldukları için bu balığınızı başka bir akvaryuma alırsanız, discuslarınızın biraz daha rahat edeceklerini söyleyebilirim.

Son olarak fotoğraftan yavrularınızda yüzgeçlerini kısma gibi bir hareket görüyorum. Belki fotoğrafın yanıltması olabilir ama, mutlaka akvaryumunuzdaki popülasyonu gözden geçirin.
Alt 02-03-2009, 17:19   #3
CaN_BaKıR
Senior Member

CaN_BaKıR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İhsan hocama katılıyorum bu kadar kalabalıkta günde 3-4 sefer dip çekimi yapmak gerek ve suyu nerdeyse %100 değiştirmek lazım günlük olarak... Balık sayısı aşırı fazla.. Bu popülasyonda balıklar yanık kalmaya başlar...

Ve ayrıca o balıkların White Butterfly olduğuna eminmisiniz.. Sapsarı o balıklar? Golden gibi duruyorlar...

Alt 02-03-2009, 18:00   #4
ahmetbillor
Member

Yorumlar ve hassasiyetiniz için teşekkürler.
Öncelikle benim konu ile ilgili eksik bilgilendirmemden dolayı sanırım hassas davranıp beni uyarma gereği duydunuz.
Öncelikle tahminleriniz doğru tankım 200 litre altta 70 lt hacimli sump var. resimde görülen balıkların 4 adet Red Map (biraz daha büyükler) 20 adet neon 10 adet black neon 4 çöpçü 1 cüce vatoz 1 makrakanta 2 tropik zebra ve 3 elma salyangozu bana ait. Diğer balıklar misafir bulunuyor. 40 adet butterfly + 10 adet panda yavrusu Erdal Öztürk hocamın üretimi burada akvaryum imalatı ile uğraşıp evcil hayvan çifliği kuran abim için sipariş edildi balıkların rengi konusunda küçük olmalarından Golden gibi durmaları aldatıcı olabilir diyorum Erdal hocanın Anaçlarını biliyorum gönderirken hata yapma olasılığı sıfır her konuda hassas bir üstadımız. Henüz yerleri tamamlanmadığı için bende misafir kalıyorlar. 10 gün sonra satış için yerlerini alacaklar.
Benim standart bakımım 2 günde bir 40 litre dipçek ve su değişimi tabi misafirlik süresince bu işlemi her gün yapmak durumundayım.
Alt 02-03-2009, 18:11   #5
CaN_BaKıR
Senior Member

Standart bakımı hergün yapıyorsanız sorun yok tabi... Bu arada Erdal Hocam'ın balıkları ise doğrudur ama ben yine de şaşırdım doğrusu sarı olmalarına...

Alt 02-03-2009, 18:21   #6
ahmetbillor
Member

Renk konusu birazda resim çekme flash kullanımından dolayı gerçek renkleri daha farklı. Ne kadar uğraşsam da resimler gerçeğini tam yansıtamıyor.
Alt 02-03-2009, 18:31   #7
CaN_BaKıR
Senior Member

Doğrudur. O konuda birşey diyemem tabi..

Alt 02-03-2009, 23:47   #8

Ahmet bey kalabalık tankın sorunu çözüldüğüne göre benim eleştirim tabandaki kuma olacak.Tek renk (deniz kumu renginde)çok ince suya salınım yapmayan kumlar mevcut.Değerlendirebilirsiniz.Ayrıca sol tarafta duran beyaz hortumda hoş durmamış.
fma55discus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-03-2009, 00:47   #9
ahmetbillor
Member

Fatih bey. eleştirinizde son derece haklısınız.
Hortumdan başlayım izahatıma. Bu tankın yapım aşamasında discus aklımda yoktu deniz akvaryumu kurma hayalim vardı o yüzden o beyaz borunun bağlandığı köşeden taşırma deliğini açtırmıştım deniz akvaryumlarında iç motorlar akıntı bol olacağından üst taşırma yeterli olacaktı. discus gibi özel bir tür beslemeye başlayıp birazda balıkların sağlığını yakından takip edince üstten aldığım suyun yeterince doğru olmadığına tabana en yakın noktadan sump a su çekmem gerektiğine karar verdim o boruyu taşırmamın oraya içten monte edip sumpa giden suyu kuma en yakın noktadan çekmeye başladım. Her ne kadar işyerimde şov amaçlı olsada tankım balıklarımın sağlığı ön planda.
Kum konusuna gelince ben biraz akvaryum mühendisliğine projelerine meraklı olduğum gibi kendim birşeyler üretmeyi de seviyorum sanırım hazır olan şeyler bana çok haz vermiyor. (dipte kendi yapımım taban filtresi de mevcut) kullanmakta olduğum kum tamamen yağmur suyu ile beslenen bir dereyatağından kovalarla taşıyıp elediğim lav taşı kırıntılarının bol olduğu dere kumu, suda discuslar için zararlı hiçbir salınım yapma özelliği olmayan aynı zamanda bitkiler için hazırladığım kum. görünüm itibari ile çok süper olmasa bile bitkilerim seviyor bende her görene böbürlenerek nasıl hazırladığımı anlatıyorum.
ilginize bilginize teşekkür ediyorum.
Alt 08-03-2009, 11:29   #10
akvaryumcumurat
Junior Member

akvaryumcumurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dip çekme aparatı kaynamış arada. Bunun hazır pilli modelleride mevcut, fiyatı gözönünde bulundurulduğunda, ucuz, pratik, akılcı bir çözüm.

Seçenekler
Stil