Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

Alt 03-11-2008, 15:46   #1
makina muh
Junior Member

Standart Discus akvaryumu ve su şartları

Herkese merhabalar.DFC nin yeni üyelerinden biriyim. Discus dışında bütün tatlı su akvaryum balıklarıyla senelerim geçti ve artık Discus akvaryumuna geçmeye hazırlanıyorum. Geçmişte kazandığım tecrübelerimle ve mesleğim dahilinde dip çekme ve su tazeleme konusunda kolaylık kazandıracağını düşündüğüm bir discus akvaryumu tasarımı yapmaktayım su an. Filtrasyonda da sump sistemine benzer bir sistem uygulmayı düşünüyorum. Forumda daha önce açıklandığına eminim ama yeterince bakamadım sanırım. Bazı konularda soracaklarım var üstadlara. Bunlar su şartlarına ilişkin konular.

1-) Su değerlerindeki hassasiyetler sadece üretim amaçlı akvaryumda mı önemlidir? Diğer durumlarda şehir şebekesindeki su direkt olarak (dinlendirilerek tabiki) kullanılabilir mi?

2-) Üretim amaçlı tanklardaki su değerleri normal tanklarda sağlanması olumsuz bir etkiye neden olur mu?

3-) Dipten su alinmasi işlemi günde %10 oraninda ve 10 dk içerisinde yapiliyor var sayalim. Bu işlem bir tam gün (24 saat) boyunca ağır ağır sağlanırsa ve taze su beslemeside buna uygun olarak bu hizda verilirse verimli olacak mıdır? yoksa bu süreklilik oluşacak olan ayrıştırıcı bakteriler gibi organizmalarin oluşmasını önleyici bir durum mu oluşturur?

4-) pH ve GH gibi su şartlarını belirleyen değerlerin sabitlenmesinde yada istenilen bir değere belirli bir zaman aralığında gelmesini sağlayan araçlar nelerdir. Üretici arkadaslara bu şartları nasıl elde ettiklerini sormak istiyorum. Sadece kimyasallar mı kullanıyorsunuz?

5-)Son olarak da sump sistemlerinin çeşitleri ve mekanizmanın proses kademeleri konusunda bilgilerinizi bekliyorum üstadlar. Bu konuda verilebilecek linkler ve kaynaklarla da beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
Alt 03-11-2008, 18:12   #2
tirnerf
Senior Member

tirnerf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı:
makina muh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Herkese merhabalar.DFC nin yeni üyelerinden biriyim. Discus dışında bütün tatlı su akvaryum balıklarıyla senelerim geçti ve artık Discus akvaryumuna geçmeye hazırlanıyorum. Geçmişte kazandığım tecrübelerimle ve mesleğim dahilinde dip çekme ve su tazeleme konusunda kolaylık kazandıracağını düşündüğüm bir discus akvaryumu tasarımı yapmaktayım su an. Filtrasyonda da sump sistemine benzer bir sistem uygulmayı düşünüyorum. Forumda daha önce açıklandığına eminim ama yeterince bakamadım sanırım. Bazı konularda soracaklarım var üstadlara. Bunlar su şartlarına ilişkin konular.

1-) Su değerlerindeki hassasiyetler sadece üretim amaçlı akvaryumda mı önemlidir? Diğer durumlarda şehir şebekesindeki su direkt olarak (dinlendirilerek tabiki) kullanılabilir mi?

2-) Üretim amaçlı tanklardaki su değerleri normal tanklarda sağlanması olumsuz bir etkiye neden olur mu?

3-) Dipten su alinmasi işlemi günde %10 oraninda ve 10 dk içerisinde yapiliyor var sayalim. Bu işlem bir tam gün (24 saat) boyunca ağır ağır sağlanırsa ve taze su beslemeside buna uygun olarak bu hizda verilirse verimli olacak mıdır? yoksa bu süreklilik oluşacak olan ayrıştırıcı bakteriler gibi organizmalarin oluşmasını önleyici bir durum mu oluşturur?

4-) pH ve GH gibi su şartlarını belirleyen değerlerin sabitlenmesinde yada istenilen bir değere belirli bir zaman aralığında gelmesini sağlayan araçlar nelerdir. Üretici arkadaslara bu şartları nasıl elde ettiklerini sormak istiyorum. Sadece kimyasallar mı kullanıyorsunuz?

5-)Son olarak da sump sistemlerinin çeşitleri ve mekanizmanın proses kademeleri konusunda bilgilerinizi bekliyorum üstadlar. Bu konuda verilebilecek linkler ve kaynaklarla da beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
Şafak bey, aramıza hoş geldiniz.Düşünmüş olduğunuz sump sistemi,discus için en sağlıklı filtrasyon sistemidir.Sorularınıza ,sıralıdıgınız maddelere göre cevap vermeye çalışacağım

1-Discus su değerleri konusunda en hassas balıklardandır,100-200 ms ph 6-6.5 gibi değerler,discusun doğasında sahip olduğu değerlerdir.Ankaradan örnek verecek olursa,şu an musluk suyunun ms 1200,ph 7,5
Yani musluk suyumuz balığın doğal suyundan çok uzaklarda,bu suda discus yaşar ama her an hastalıklara açık ve üreme konusunda isteksiz bir durumdadır

Özellikle Ankara için,sadece üretim değil ,ana tankta da osmoz su kullanmak şart haline geldi

2-üretim amaçlı akvaryumlarda ki su değerleri,1 yaşın üzerinde ki balıklarda sakınca yartamaz.Fakat yavru veya juvenil discusların ,büyüme dönminde suyun mineral bakımından zengin olması gereklidir

3- Bu tür bir su değişimi oldukça sıkıntılı olmaktadır,çünki bunun için yeteri kadar dinlenmiş suyunuz var mı?Musluktan aldığınızı suyu direkt olarak akvaryuma veremeyeceğiniz için,tonluk dinlenem tanklarınızın olması gerekecek.Ayrıca kışa girdiğimiz şu aylarda,musluktan gelen suyu ısıtmanız gerekecek,buda oldukça masraflı olacaktır.Dolayısyla bu tür bir su değişimi imkanlar olduğu takdirde oldukça faydalıdır ama yapılması oldukça maliyet istemektedir.
Uzakdoğu ülkelerinde ısı sorunu olmadığı için(ısı 26-32 arası) ,mevcut suların ms dğerleri ve ph değerleri discus doğasına uygun olduğu için günlük %8090 su değişimi yapmaktadırlar..
Bizim bakteriden amacımız,su değişim sıklığı cok fazla yapamadığımız için,suda oluşan atık maddleri uzaklaştırmaları içindir.Eğer bu kadar su değişceksek,bakteri kültürünün önemi azalcaktır

4-Bu konuda çok fazla bilgim yok,üetici arkadaşlardan kullanalar var ise size daha faydalı olabilirler

5-Sump sistemi çeşitleri var ama hepsinin tek amacı var,kullanacağımız filtrasyon malzemesini artırmak.Bu konuda forum sayfamızda size faydalı olacak başlıklar mevcuttur.
Saygılar

Sponsorluk Bilinci (Mutlaka Okuyunuz !!!)
tirnerf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-11-2008, 22:39   #3
Discusmania
Forum Yöneticisi

Discusmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şafak bey, foruma ve discus a hoş geldiniz, Ali kardeşim gerekenleri yazmış ben de Ankra suyunun zorluğunu biliyorum, dikkat ve disiplinli çalışma ile başarabilirsiniz, tavsiyem Ankara doğumlu discuslar bulup onlar ile başlamanızdır.

Erdal ÖZTÜRK --İSTANBUL
www.turkdiscus.com

Yazışmalarınızda güzel ve düzgün Türkçe kullanmaya özen gösteriniz.

Aradığınız bir çok sorunun cevabı sabit başlıklarda mevcuttur,iyi bir discus hobicisi iyi bir okuyucu olmaktan geçer.

Discusmania isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-11-2008, 23:07   #4
ACUN
Senior Member

ACUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şafak bey, DFC ye hoş geldiniz. Sorularınızdan Ankara suyunu dikkatli bir şekilde azar azar direk verirsem sorun olurmu? Demek istediğinizi anlıyorum. Ben yıllardır akvaryum balıklarıyla haşır neşir olan, yaklaşık 6 aydır discus besleyen ve Ankarada oturan biri olarak Ali beye ve Erdal hocama katılmakla beraber, Ankara suyunu iletkenlik 1200 ms seviyelerinde olduğu halde azar azar 29-30 derece ısıya ayarlayarak %10-%20 günlük değiştiriyorum. Şu ana kadar ciddi sorunlar yaşamadım. Fakat dönem dönem iç parazit vakaları oluyor. Tabiki en güzeli Ali beyin belirttiği gibi uygun su koşullarını sağlamak. Ankara' da diskus beslemek gerçektende maliyetli oluyor, su kalitesinin iyileştirilmesi ve 300-400 litre akvaryum suyunun 30 derecelere getirilmesi külfet oluşturuyor. O nedenle Ankara suyunu kullanan arkadaşların giderleri daha fazla ve discusa daha çok dikkat ve özen göstermesi gerekiyor ,başarılar diliyorum, saygılar hoşçakalın.
Alt 04-11-2008, 09:28   #5
makina muh
Junior Member

Arkadaşlar verilen bilgiler için teşekürler öncelikle. Ali Bey 3. soru için cevabınızda besleme tankının büyük olması gerektiğini dile getirmişsiniz. Fakat orda bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Örneğin 200 lt bir akvaryumunuz var. Günlük %10=20 lt su değişimi yapıyorsunuz. Bu 20 litreyi 10 dk içerisinde değil de 24 saat içerisinde gerçekleştiriyorsunuz. Aynı süre içeirisinde de 20 lt besleme de bulunuyorsunuz. Atik 20 lt'yi direk drenaja verdiğiniz için besleme suyunun kullanacağı 20 lt,dinlenme ve 3-4 günlük ihtiyacıda katarsak 70-80 lt'lik bir tank yeterli olacaktır nacizane fikrim bu.

Ali Bey şöyle bir bilgi vermişsiniz;

İdeal su şartı ; 100-200 ms ph 6-6.5
Ankara suyu ; 1200,ph 7,5

ve sonra eklemişsiniz; "Ankara için osmoz su kullanmak şart."

Bu bilgiler enfes.Teşekkürler paylaşımınız için. Fakat şunu merak ediyorum ;

Ozmoz sonrası Ankara suyu değerleri ideala yaklaşıyor mu? Yaklaşmadığında neler yapıyorsunuz? Teşekkürler.
Alt 05-11-2008, 12:41   #6
tirnerf
Senior Member

tirnerf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şafak bey ,olması gereken musluk suyu şartlarında (ms 350-400) osmoz cihazdan cıkan suyun ms değeri 10-15 dir.Fakat şuan ki suyun ms değeri 1200 oldugu için osmoz cihazdan cıkan suyun ms değeri 100-110 ms.Bu sayede suyu ideal üreme değerlerine getiriyoruz,ama suyun ne kadar sağlıklı oldugu tartışılır

Sponsorluk Bilinci (Mutlaka Okuyunuz !!!)
tirnerf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-11-2008, 13:59   #7
Barış ER
Senior Member

Barış ER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sanırım su seviye rölesi kullanarak bunu sağlayacaksınız.Discusa yeni geçtiğim için mazur görün vereceğim bilgilerde halen öğrenmekte olduğum, araştırmakta olduğum konulardandır; dikkat edilmesi gerekli husus nitratsız bir suya sahip olmak.Dip çekimini evde bulunduğunuz anda çabuk yapıp daha sonra suyu yavaşça tamamlamak uygun olabilir.Suyuda ayrı bir tankta ro suyunu biriktirerek ve içine atacağınız bir ısıtıcı vasıtasıyla, ısısını tank ısısıyla aynı değerde tutarak sağlayabilirsiniz.
Alt 06-11-2008, 08:58   #8
makina muh
Junior Member

İlgi ve alakanıza teşekkürler. Aydınlandım.

Seçenekler
Stil