PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hidroklorik asit ve ph

orhan hazar
24-07-2008, 01:59
selamlar.. ph değerini asitle düşürmeyi düşünüyorum kullanan tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum . şimdiden teşekkürler..:Türk

CaN_BaKıR
24-07-2008, 02:03
Sabit tutamazsınız... Asitle pH düşürmek bilinçsizce yapıldığı taktirde çok tehlikelidir... Çok hızlı bir şekilde balıkalrın ölümüne sebep olabilirsiniz... Ayrıca ani değişime sebep olacağı için balıklarda dropsy, bloat gibi strese dayalı rahatsızlıklara ve sonuç olarak yine ölüme yol açabilirsiniz...

Bu işi bilinçli bir şekilde yapsanız bile bu tehlikeleri göz önüne almanız gerekir ki zaten bu işi profesyonelce yapan bilinçli bir kişi bile asitle pH düşürmekle büyük ihtimalle uğraşmaz... Daha tehlikesiz yöntemleri seçer ;)

Kimyasaldan mümkün mertebe uzak durmanızı tavsiye ederim...

orhan hazar
24-07-2008, 02:08
tavsiyeniz için teşekkürler ama bir türlü ph düşüremedim akvaryumcularda satılan ph düşürücüler işe yaramadı bu işin yöntemi nedir acaba

CaN_BaKıR
24-07-2008, 04:13
Eğer filtreniz içerisinde peat (torf) olur ise suyu yumuşatacak ve pH'ı düşürecektir. Fakat pH'ın tek başına düşmesi birçok zaman yeterli değildir. Çünkü kalıcılığını sağlamak zordur. Sabit tutulması en zor değerlerden birisidir... Örneğin eğerki akvaryumda kalsiyum oranını arttıran bir etken var ise pH'ı istediğiniz kadar düşürün kısa süre sonra yeniden eski halini alacaktır. Ne asit, ne peat nede diğer pH düşürücü etkenler pH'ı sabitlemenizi sağlayamazlar...

Öncelikle pH, Gh, Kh gbi değerlerin hepsi uygun olması gerekiyor ki pH istenilen değerde sabit kalabilsin...

Ayrıca pH değerinin değişime uğramasına nitrat değerinin artışı bile sebep olacaktır. Yani kısacası pH değeri üfleseniz değişebilen birşeydir.. Ve akabinde de pH dalgalanması düşünüldüğünden daha tehlikelidir. Üzücü sonuçlara yol açabilir.

Bunun haricinde pH konusunu aslında çok fazla kafaya takmamak gerekir. pH değeri 7.6 gibi değerlerde olup discustan bol miktarda yavru alan çok üretici biliyorum... Bence pH çok yüksek değilse çokta düşürmeye uğraşmayın derim..

SAYGLARIMLA..

Tamer
24-07-2008, 09:44
Onur güzel açıklamışsın,

Asit kullanmak oldukça riskli bir uygulamadır, çevremde ki bir çok arkadaşımın asit yüzünden balıkları telef olmuştur, çok dikkatli kullanılması ve tecrübe gerekmektedir, piyasadaki ph düşürücülerde aynı şekilde risklidir, düşen ph sabit kalmaz ve kısa bir süre sonra zıplar yükselir, üretim amaçlı ph düşürmek istiyorsanız R.O kullanın bunun dışındada tavsiyem ph düşürmeye çalışmayın.

hakanserin
24-07-2008, 11:00
Aynen katılıyorum.Stabil kalması çok daha önemlidir.Üretim için düşünüyorsanız suyu yumuşatmanız gerekir.pH'a yine dokunmanızı tavsiye etmiyorum.pH:7,3 civarında iken yavru alıyorum.

haki422
24-07-2008, 16:59
hakan bey ph ı neyle ölçüyorsunuz öğrenmem mümkünmü acaba:confused:

orhan hazar
24-07-2008, 17:54
peki su değişimi yapıcağımız suyun ph ını asitle ayarlasak zararı olurmu

CaN_BaKıR
24-07-2008, 17:59
peki su değişimi yapıcağımız suyun ph ını asitle ayarlasak zararı olurmu

Sanırım anlatamadım ben olayı.. pH'ı bu kadar kafanıza takmayın... pH ile hiç oynamayın... Ne değişim yapacağınız suyun pH'ı ile ne de ana tank içerisinde pH'ı fazla kurcalamayın... pH'ın size göre ufak değerlerde oynaması bile balıkları olumsuz etkileyebilir. Onlar için büyük bir değişim demek olabilir...

orhan hazar
24-07-2008, 20:52
teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için ph değerim 7.6 ama bbirçok besleyici 6.5 ve altı olduğunu söylüyor ve balıklarının renkleri benimkilerden daha canlı ph yüksekliği renk kaybına yol açıyormış sanırım bana dedikleri bu sizin bu konuda görüşleriniz nedir şimdiden teşekkür ederim...

CaN_BaKıR
25-07-2008, 01:35
pH neden o değerlerde diye bir düşünmek lazım öncelikle... Akvaryuma eklediğiniz su damacana su mu yoksa çeşme suyu mu? Eklemiş olduğunuz suyun pH değeri nedir? Eğer eklediğiniz suda pH 7.6° 'dan daha düşük ise yükselmesindeki sebebi araştırmak lazım.. Yoksa pH düşürmeye çalışmak anlattığım gibi tabiri caiz ise deveye hendek atlatmak gibi birşeydir... pH'tan daha önemli olan aslında suyunuzun sertliğidir.

pH: suyun asitlik oranı...
Gh: suyun sertliği (toplam sertlik olarak da geçer...)

pH değerine takılmayın Gh ve iletkenlik uygun olduğu sürece discuslar olması gereken renklerde olabilirler...

SAYGILARIMLA

orhan hazar
25-07-2008, 01:53
pH neden o değerlerde diye bir düşünmek lazım öncelikle... Akvaryuma eklediğiniz su damacana su mu yoksa çeşme suyu mu? Eklemiş olduğunuz suyun pH değeri nedir? Eğer eklediğiniz suda pH 7.6° 'dan daha düşük ise yükselmesindeki sebebi araştırmak lazım.. Yoksa pH düşürmeye çalışmak anlattığım gibi tabiri caiz ise deveye hendek atlatmak gibi birşeydir... pH'tan daha önemli olan aslında suyunuzun sertliğidir.

pH: suyun asitlik oranı...
Gh: suyun sertliği (toplam sertlik olarak da geçer...)

pH değerine takılmayın Gh ve iletkenlik uygun olduğu sürece discuslar olması gereken renklerde olabilirler...

SAYGILARIMLA
çeşme suyu kullanıyorum suyun ph ını çıkaracak bir şey olduğunu sanmıyorum kum yok kütüğüm var ama gh kaç bilmiyorum ölçmedim gh nasıl ölçülür dijital ph ölçme aleti var ama gh hakkında bilgim yok malesef

CaN_BaKıR
25-07-2008, 02:02
Gh testi kullanarak ölçebilir yada bir digital iletkenlik ölçer ile suyun iletkenliğini ölçtükten sonra sonucu 33 'e bölerek yaklaşık bir değer bulabilirsiniz..

Örneğin;
Suyun iletkenliği 128 çıktı ise... 128 / 33 = 3,8787878... gibi bir değer çıkar... Bu durumda toplam sertlik 3,8° dGH diyebiliriz... Ancak bu sadece yaklaşık bir değerdir... Tam olarak net bir değer söylenemez... Fakat bu da bizim için yeterlidir...

Digital pH testi alırken bu açıdan COMBO modellerinden almakta fayda vardır. Bu modeller hem pH hem iletkenlik hemde ısı ölçerler.. İletkenliği ölçebildiğimize göre bu durumda da ayrıca Gh testine ihtiyacımız kalmaz...

orhan hazar
25-07-2008, 02:05
pekiideal gh kaç olmalıdır

Tamer
25-07-2008, 10:02
Orhan bey, benim ph:7,8 serlik 32F kh:14 suyum artezyen mineral bakımından çok zengin, kalsiyum ve magnezyum tavan yapmış durumda, klor yok nitrat yok amonyak yok, ne ph düşürüyorum nede gh, üretim harici suya ellemiyorum,neticede amazondan F0 discuslar bakmıyoruz bizdekiler Hibrid hele yerli üretim ise balıklarınız sorun yok demektir, size önerim kafanıza bu kadar suyunuzu takmayın, düzenli su değişimi ve güzel yemleme ile göreceksiniz balıklarınız nasıl sıhatli ve güzel olacak, Can'ın da dediği gibi suyunuza müdehale etmeyin...

Vedat Yılmaz
25-07-2008, 11:31
Orhan bey arkadaşlarında uyardığı gibi ph ve gh ile üretim harici uğraşmanıza gerek yok büyütme aşamasında basit mutfak filtresinden geçirerek kullanacağınız su sizin işinizi görür.
Üretim aşamasındada sadece gh düşürmeniz yeterli asitlerden uzak durun.

orhan hazar
25-07-2008, 21:26
yardımlarınız için çok teşekkürler hepinize saygılarrrartık ph düşürmek ile uğraşmıyorum

mustafaburuk
25-07-2008, 23:06
:DPh ı düşürmekten vazgeçmenize sevindim

orhan hazar
26-07-2008, 01:05
yapacak başka yol kalmadı üstadlar öyle dedi

Mr.Edim
28-07-2008, 16:51
Konuyu kapatmışken biraz kafa karıştırayım.
pH düşürmenin bir yolu daha var ama ürüne ulşamak biraz sıkıntılı. Dozajla ilgilide çok net ifadeler maalesef yok.
Catappa Terminalia adlı bitkinin yaprakları bazı kaynaklarda pH düşürmek, üretimi tetiklemek ve tedavi için kullanılan bir ürün olarak geçiyor ama dediğim gibi ulaşmak biraz zor.Ben yutdışından getiren bir arkadaşımdan temin ettim ancak elime ulaşmadı ve deneme şansım olmadı henüz.

Sercan
28-07-2008, 17:24
Tropicalin ir ürünü var katepang diye bahsettiğiniz bitkinin yapraklarından elde edilmiş ve poşetlenmiş şekliyle.Denemek isterseniz Tropical ürünleri satan yerlerde mevcut.Ben üretimde değil ama bir hastalıkla mücadele ederken kullanmıştım Karma akvaryumumda ph ı 7.5 ten 7 ye kadar indirmiştim.

Mr.Edim
28-07-2008, 18:12
Sercan Bey bitkisel olması ve uzun süreli salınım sonucu ph ı düşürüyor olması ürünü kullabılabilir kılıyor sanırım. Su reginide biraz sarıya kaydırıyor. Denemekte fayda var, bi göz atayım ben.

mustafaburuk
28-07-2008, 22:15
Adem bey sonuçları bekliyoruz

Mr.Edim
29-07-2008, 19:04
Adem bey sonuçları bekliyoruz

Kullanınca mutlaka aktarırım Mustafa Bey. Sercan Bey in bahsettiği ürünü aradım ama bulamadım, biraz daha araştıracağım.

Bora TK.
31-07-2008, 02:34
See Almond Tree Leaves (sirilanka)
Orjinal adı bu, Deniz bademi yaprakları ...İstanbulda bile bu ürün (ki ithalatcı firma İST.Bayrampaşada) pek akvaryumcularda yok..!
Özellikleri: Tropical asitli sulardan hoşlanan akvaryumlarda beslenen ve üretim için (uzakdoğulu discus ve betta üreticilerinin gizli formülü bu) balıklara en uygun suyun hazırlanması , yumurtaların enfeksiyondan korunması, zarar gören mukoza ve yüzgeçlerin onarılması için idealdir.
Not: Sert suda kullanmayınız (Gh 5 ++)
Benim fikrim ülkemizde sık ve kolay temin edilmeyen bu tip ürünlere rağbet etmeyin. Balıklarınız bu gibi durumlara alıştığında aynı uygulamayı devam ettiremediğinizde sorunlar yaşarsınız. Ben bi sefer bi arkadaşımın üretim çiftinde uyguladım 9 günlük üstlerinde yemlenen yavruları vardı...
Anne huylandı ve ertesi günü tekrar yumurta dizdi biz hem yavruları hemde yumurtaları var diye sevinirken baba bütün 9 günlük yavruları yedi. Kıssadan hisse

Bora TK.
31-07-2008, 02:47
Tamer bey kardeşim benim su değerlerim tavan değil
9 katlı bınanın çatısını deldi geçti
Ph. 8,2 dGh.35 iletkenlik 1000 vurdu. son 2 aydır böyle
İSKİ (kağıthane ishale hattı)hiç böyle su vermezdi! deniz suyumu ? ne karıştırıyorlar anlamadım (bu ara R/O suyu çok kullanmaya başladım su faturaları şişti) hergün 300 Lt su değişimi yapıyorum. Bir kaç kere mail attım cevap gelmedi. ne olacak halımız bilmiyorum üretimi sekteye vuracak İSKİ....

Bora TK.
31-07-2008, 03:24
Orhan Hazar arkadaşım sıkıntını çok iyi anlıyorum
Yeni başlıyan hobicilerin hep aynı kaderidir bu su değerleri
Discus öyle bişeyki besliyeni Veteriner,Diyetisyen,elektrikçi,kimyacı,tesisatçı ve hatta su bilimcisi yapar. 7/24 saat asker eder adamı.
Tavsiye;
Hybrid türler için Ph 6,5-7,5 aralığı (7,2 den yukarı değerlerde antibiyotikli tedavi pek başarı sağlamaz) dGh 3-8 aralığı idealdir denir.
Fakat bunun artısıda eksiside olabileceği için handikaplarıda vardır.
Bana göre 9 aylık olana dek pek su değerleriyle oynama
Çeşmeden ne geliyorsa kullan ama kontrol et ani değişimler olmasın.
9 aydan sonra 12 aylık erişkinlik dönemine doğru (bazı türler 15 aylıktan sonra erişkinliğe ulaşabiliyor) su larda Ph, ve dGh değerlerinde düşme yapabilirsin.
Şimdi; evet doğru bir tespit yapmışsın Ph. 7,0 dan yüksek sularda discus gerçek rengini göstermiyor. (nitrat tehlikeli boyuta geçiyor) bazı Malboraların ve Pigeonların alın ve vücütlarında siyah nokta yada lekeler bundan kaynaklanıyor. Gözlerindeki kırmızı renk kaybolmaya başlıyor.
Gelelim dGh değerlerine
bana göre 3 gh tan aşağısı mineral yönünden zayıf oluyor bu da (üretim hariç) 6 gh tan yukarıda balığı yıpratıyor yani erken yaşlanma gibi birşey oluyor. Şimdilik bu kadar anlatacam konunun aslında başka yönleride var çok uzun ve kafa bulandırmadan kısa kesiyorum. İleride başka bir şekilde tedaylandırız.
Örneğin;
Suyun iletkenliği 128 çıktı ise... 128 / 33 = 3,8787878... gibi bir değer çıkar... Bu durumda toplam sertlik 3,8° dGH diyebiliriz... Ancak bu sadece yaklaşık bir değerdir... Tam olarak net bir değer söylenemez... Fakat bu da bizim için yeterlidir bu kullanılan 33 hala tartışılan bir rakamdır bazı yerlerde bu değer 1dGh=50ms diye değerlendirilir bknz. Okan Duran Beyin (Duran Ofset) yıllar evvel kaleme alıp bastırdığı Discus Rehberi (çoğu yazılanlar yabancı kaynaktan alıntı) iyiki internet var....icon_lol

Tamer
31-07-2008, 09:44
Tamer bey kardeşim benim su değerlerim tavan değil
9 katlı bınanın çatısını deldi geçti
Ph. 8,2 dGh.35 iletkenlik 1000 vurdu. son 2 aydır böyle
İSKİ (kağıthane ishale hattı)hiç böyle su vermezdi! deniz suyumu ? ne karıştırıyorlar anlamadım (bu ara R/O suyu çok kullanmaya başladım su faturaları şişti) hergün 300 Lt su değişimi yapıyorum. Bir kaç kere mail attım cevap gelmedi. ne olacak halımız bilmiyorum üretimi sekteye vuracak İSKİ....

Bora bey sizi DFC de görmek ne güzel,

su değerleriniz hakikaten bendende yüksekmiş:) İski eşşeğin kulağına suyu kaçırmış, en yakın zamanda düzelmesini dilerim, buarada bilmeyen forum üyesi arkadaşlarım için söyleyim, Bora bey Discus camiasında baya eskidir, tekrar hoş geldiniz Bora bey.

Bora TK.
31-07-2008, 18:19
Nihayet dahil olabildim
Tamer Bey kardeşim son görüşmemizden bu yana sanada mahçup oldum
İnşallah bu güzel ortamda yararlı bilgiler (nacizane) paylaşırız, bende özrümü hafifletmiş olurum..
Saygılar,,,

orhan hazar
01-08-2008, 00:43
bora bey bilgilerinizin paylaşımını bekliyorum sizden öğrencek çok şey var saygılar

Mr.Edim
01-08-2008, 17:29
Bora Bey zaten bahsi geçen ürüne ulaşamadım, tavsiye edilmiyorsa kullanmam zaten. Alternatif bir öneriniz varmı peki?

Bora TK.
02-08-2008, 01:26
Ben ketapanga karşı değilim,
Kullanım amacı çok güzel fakat benim bu tip ürünlere rağbet etmeyin demekteki maksadım malesef bu ve buna benzer diğer bazı ürünler ülkemizdeki ithalatcıların duyarsız davranışları nedeniyle bu ürünleri ithal edip ve biz hobicilere sunması ve daha sonra stokta kalmayıp 2 ay hatta belki 5 ay sonra tekrar getirtip satmaları...
Böyle durumlarda hangi marka yada hangi ürün olursa olsun hobicilerin kullanımına süreklilik arz etmeyen ürünlere rağbet etmeyin demek istedim.
Bahsi geçen ürün İstanbulda bile pek çok akvaryumcuda bulunmazken diğer illerimizde durum nasıldır ? gerisini siz düşünün.!
Saygılar,,,

Bora TK.
02-08-2008, 02:01
Mr. Edim arkadaşım.
Ph. ı düşürmek için alternatif öneri sormuşsun,,,
Forumda üye arkadaşlar bu konuyu pekçok kere işlemiştir.
Yinede aşağıda sıralayım,,
1- Fosforik asit (biraz daha kararlı bir yapısı var)
2- Hidroklorik asit (geçici bir durum sağlar)
3- Peat kullanmak (ticari bir ürün-herhangi bir marka)
4- Sodyum Monofosfat (kimyevi madde satanlarda bulunur)
5- Sodyum Bisülfat (kimyevi madde satanlarda bulunur)

4. ve 5. toz formundadır en azından sıvı asitlerden daha az tehlikelidir...
elinize veya üstünüze dökülse bile sıvı asitler gibi yakmaz.

Önemli; Lütfen bu gibi uygulamaları ilk defa yaparken, içinde daha ucuz asitli ortamdan hoşlanan balıklarda, en az 10 Lt. lik akvaryum düzeneyine andıran bir ortamda deneyin, ve denemeleri not edin, sonuca göre Discus larınızda uygulayın.

Dip Not; Sadece Ph. ı düşürmeye odaklanmayın Gh. ı da birlikte doğru orantılı düşünün,,,Bunun için en garantili ve süreklilik arz eden uygulama R/O cihazıdır. (üretim düşünüyorsanız !)
Saygılar,,,