PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ev Ypımı Yemde Kabak Çekirdeği Kulansak Nasıl Olur?

mgultekin
12-06-2009, 15:05
Arkadaşlar Kabak çekirdeğifaydaları symakla bitmiyor.En önemli özelliği parazitlere karşı çok etkili olması.Ayrıca vitamin,mineral ve omga3,omega6 açısından da son derece zengin.Bizim Discusta en cok zorlandığımız konulardan birisi parazit Acaba ev yapımı yemde kabak çekirdeği kullansak parazitlerden balıklarımızı koruyabilirmiyiz.Kabak Çekirdeğiin faydaları için aşağıdaki linke bakabilirsiniz
http://guzellikvesaglik.blogspot.com/2008/01/kabak-ekirdeinin-faydalari.html

fiscuscu
12-06-2009, 16:00
Arkadaşlar Kabak çekirdeğifaydaları symakla bitmiyor.En önemli özelliği parazitlere karşı çok etkili olması.Ayrıca vitamin,mineral ve omga3,omega6 açısından da son derece zengin.Bizim Discusta en cok zorlandığımız konulardan birisi parazit Acaba ev yapımı yemde kabak çekirdeği kullansak parazitlerden balıklarımızı koruyabilirmiyiz.Kabak Çekirdeğiin faydaları için aşağıdaki linke bakabilirsiniz
http://guzellikvesaglik.blogspot.com/2008/01/kabak-ekirdeinin-faydalari.html
mehmet bey merhabalar sordugunuz sorunun cevabı daha önce bir konuda geçmişdi..
ben kullanıyorum ve faydası olduguna inanıyorum.
http://www.discusfunclub.com/showthread.php?t=2704&highlight=kabak+%E7ekirdegi&page=3

mgultekin
12-06-2009, 16:07
mehmet bey merhabalar sordugunuz sorunun cevabı daha önce bir konuda geçmişdi..
ben kullanıyorum ve faydası olduguna inanıyorum.
http://www.discusfunclub.com/showthread.php?t=2704&highlight=kabak+%E7ekirdegi&page=3
Erhan Bey teşekkürediyorum.Konuyu okudum.Kullandığınız ev yemi ölçülerini ve ne kadar kabak çekirdeği eklediğinizi söyleyebilirseniz sevinirim.

fiscuscu
12-06-2009, 16:15
mehmet bey nasıl anlatayım 2 kiloya yakın yapıyorum yemi genelde ve bir avuç kadar karıştırıyorum.
yani benim karışımlarım gramla degil göz kararıyla oluyor:)

ihsano
12-06-2009, 16:23
http://guzellikvesaglik.blogspot.com Sitesinden

Kabak çekirdeği kelimenin tam anlamıyla çebinizdeki doktor
Lifi bol bir sebze olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken sebzelerdendir. Kabak sebzesi potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Kabak bedeni temizler, sinirleri yatıştırır. Besin değerinin kaybolmaması için kabağın buğuda pişirilmesi önerilir.Kavrulan çekirdekler, diğer çekirdekler arasında en fazla besleyici ve lezzetli olanıdır.. Sarı-beyaz renkte bir kabuk içinde bulunan kabak çekirdekleri kabuksuz olarak da üretilir.

Kabak çeçirdeğinin faydaları
-Mineraller, esansiyel yağlar ve protein bakımından zengindir.
-Solucan düşürme özellikleri vardır. Şerit solucanları ve diğer solucanları iyi bir defedicidir.
-Çinko içeriği, kabak çekirdeğini genellikle erkek ve kadın verimliliği için özellikle önemli yapar.
-İyi huylu prostatı büyümüş erkeklerin prostatının büyümesini durdurmak için kullanılır.
-Mesane iltihabı veya idrar tutulması gibi ikinci derecede böbrek rahatsızlıklarında da kullanılır.
-Kabak çekirdeği, büyümüş prostat veya prostat kanserinin mesaneden idrar çıkışını engellediği zaman gelişebilecek idrar yolları zorluklarından kurtarır.
-Eskiden beri ev ilaçları olarak mide bulantılarında ve deniz tutmalarında da kullanılmıştır

Kabak çekirdeğinin hangi zenginlikleri var?
-Kabak çekirdeği, minerallerin mükemmel bir kaynağıdır.
-Bir bardağın ¼ ünü dolduracak kabak çekirdeği çinkonun tavsiye edilen günlük alımının %20 sini, magnezyum ve manganezin ise %50 sini sağlamaktadır.
-Bazı B vitaminlerini içerdiği gibi kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç olan K vitaminini önemli bir miktarda da içermektedir.
-Yağ içeriğine gelince, kabak çekirdeği, hormon dengesi, beyin fonksiyonu ve cilt sağlığı için ihtiyaç olan omega 3 ve omega 6 esansiyel yağlarını birlikte almak için iyi bir kaynaktır.

Mehmet Bey,
Belirttiğiniz linkteki yazının bir kısmını alıntıladım.
Genel anlamda baktığınızda, insanlar üzerinde kabak ve çekirdeğinin etkileri tartışılamaz (her ne kadar ben kabak ve türev ürünlerini yemiyor olsamda :))

Burada göz ardı etmemek gereken bir nokta var. Yukarıdaki yazıda, insanlar için günlük çekirdek dozajını belirtilen değerler için 1/4 bardak olarak vermişler (ne kadar bilimsel olduğunu bilemem). Bizler için 1/4 bardak çekirdeği, discuslarımıza orantılarsak herhalde 1 kg yemin içine bir kaç tane eklemek gerekecektir. Bence çekirdek karıştırarak yem yapmak yerine kabağın kendisini kullanmak daha doğru olacaktır. Bunun dışında protein yüklü olan çekirdeğin fazla kullanımının ise ev yapımı yemdeki protein/sebze dengesini bozacağını düşünüyorum.

Sebze olarak kabak ise; lifli bir gıda olması nedeniyle, balıklarımızın boşaltım sistemlerinde olumlu etkiler yapacaktır, içerdiği madensel elementler ile balığın sağlıklı olmasına destek verecektir. Yem hazırlarken küçük boy bir kabağın yarısını sap kısmını ve kabuğunu soyduktan sonra en ince delikli rende ile ezmeden ve suyunu çok çıkartmadan rendeleyip kullanabilirsiniz. Neden yarısı derseniz, ince rendelenen kabak hacim olarak büyük olacaktır ve yemin içinde gramaj olarak olmasa da hacim olarak çok yer kaplayacaktır. Bir de, yenmeyen yem içindeki kabak parçacıkları suyunuzda bulanıklığa neden olabilecektir.

Ayrıca, benim önerim haşlamadan kullanın. Bildiğiniz gibi, sebzeler haşlandıklarında neredeyse bütün değerlerini suya verirler. haşlarsanız yem içerisindeki kabağın sadece lif özelliğinden faydalannırsınız bence.

mgultekin
12-06-2009, 16:28
http://guzellikvesaglik.blogspot.com Sitesinden

Mehmet Bey,
Belirttiğiniz linkteki yazının bir kısmını alıntıladım.
Genel anlamda baktığınızda, insanlar üzerinde kabak ve çekirdeğinin etkileri tartışılamaz (her ne kadar ben kabak ve türev ürünlerini yemiyor olsamda :))

Burada göz ardı etmemek gereken bir nokta var. Yukarıdaki yazıda, insanlar için günlük çekirdek dozajını belirtilen değerler için 1/4 bardak olarak vermişler (ne kadar bilimsel olduğunu bilemem). Bizler için 1/4 bardak çekirdeği, discuslarımıza orantılarsak herhalde 1 kg yemin içine bir kaç tane eklemek gerekecektir. Bence çekirdek karıştırarak yem yapmak yerine kabağın kendisini kullanmak daha doğru olacaktır. Bunun dışında protein yüklü olan çekirdeğin fazla kullanımının ise ev yapımı yemdeki protein/sebze dengesini bozacağını düşünüyorum.

Sebze olarak kabak ise; lifli bir gıda olması nedeniyle, balıklarımızın boşaltım sistemlerinde olumlu etkiler yapacaktır, içerdiği madensel elementler ile balığın sağlıklı olmasına destek verecektir. Yem hazırlarken küçük boy bir kabağın yarısını sap kısmını ve kabuğunu soyduktan sonra en ince delikli rende ile ezmeden ve suyunu çok çıkartmadan rendeleyip kullanabilirsiniz. Neden yarısı derseniz, ince rendelenen kabak hacim olarak büyük olacaktır ve yemin içinde gramaj olarak olmasa da hacim olarak çok yer kaplayacaktır. Bir de, yenmeyen yem içindeki kabak parçacıkları suyunuzda bulanıklığa neden olabilecektir.

Ayrıca, benim önerim haşlamadan kullanın. Bildiğiniz gibi, sebzeler haşlandıklarında neredeyse bütün değerlerini suya verirler. Bu şekilde yaparsanız yem içerisinde kabağın sadece lif özelliğinden faydalanabilirsiniz.
A.İhsan Bey ev yapımı yem konusunda bir tecrübem yok bir arkdasımın verdiği yemi kullandım.ancak parazit için kullandığımız ilaçların verdiği zararı düşünecek olursak yaptığınız yemdeki dengeyi ne kadar bozar bilemiyorum yani kullanacağımız ilaçlardan çok daha masum kalacaktır diye düşünüyorum.Biz balıklarımıza kabak çekirdeği kullanarak koruyucu hekimlik yapmış olacağız yani hastalaıklardan korumuş olacağız:)

mgultekin
12-06-2009, 16:29
mehmet bey nasıl anlatayım 2 kiloya yakın yapıyorum yemi genelde ve bir avuç kadar karıştırıyorum.
yani benim karışımlarım gramla degil göz kararıyla oluyor:)
Erhan bey Ev yapımı yemin tarifini verebilirmisiniz demiştim ama cevap vermediniz:)

fiscuscu
12-06-2009, 16:29
arkadaşlar kabak çekirdegi derken bir kavram karmaşası olmasın
üstdeki linkdede bora beyin belirttigi gibi bal kabagı çekirdegi

mgultekin
12-06-2009, 16:30
evet arkadaşlar bahsettiğimiz Bal Kabağı Çekirdeği

fiscuscu
12-06-2009, 16:38
Erhan bey Ev yapımı yemin tarifini verebilirmisiniz demiştim ama cevap vermediniz:)
mehmet bey tamer beyin ev yapımı yem anlatımı zaten var
demişki:
1-) 2 kg taze, temizlenmiş yağlarından ve sinilerinden arındırılmış temiz et kısmı kalmış dana yüreği,
2-) 1 kg taze, kabuklarından ayıklanmış iyice yıkanmış karides,
3-) 8-10 diş sıkılmış sarımsak,
4-) 5-6 çay kaşığı toz spırulına( spırulina 2-3 yemek kaşığıda kullanılabilir)
5-) 2 adet mukavva
Bunlar ana malzemelerdir, isteğe göre ilave olarak temiz alabalık fleto, somon fleto, mevsiminde ayıklanmış hamsi, haşlanmış temizlenmiş dolmalık kırmızı biber(kırmızı discuslar için), ıspanak, havuç, bezelye ilave edilebilir
ha derseniz siz fazladan ne ekliyorsunuz ?
şöle söyliyeyim.
evde ne kadar vitamin varsa:)
soya fasülyesi,anoson,melekotu,bugday kepegi,bal kabagı çekirdegi,bmix,ekliyorum şu an aklıma bunlar geldi ama güzel koku versin diye kekik bile ekliyorum
sonuç olarak ev yapımı yem insanların kendi tercihine göre degişen bir konu :)

ihsano
12-06-2009, 16:42
A.İhsan Bey ev yapımı yem konusunda bir tecrübem yok bir arkdasımın verdiği yemi kullandım.ancak parazit için kullandığımız ilaçların verdiği zararı düşünecek olursak yaptığınız yemdeki dengeyi ne kadar bozar bilemiyorum yani kullanacağımız ilaçlardan çok daha masum kalacaktır diye düşünüyorum.Biz balıklarımıza kabak çekirdeği kullanarak koruyucu hekimlik yapmış olacağız yani hastalaıklardan korumuş olacağız:)

Bağırsak paraziti için kimyasal kullanmaya gerek yok.
Sarımsak ve yükseltilen ısı zaten bu sorunu halledecektir. Diğer bir taraftan, kimyasalları ana tankta kullanırsanız, bozulmalara neden olursunuz. Bu nedenle karantina tankı kullanımı öneriliyor genellikle.
Diğer taraftan başka bir başlıkta sorduğunuz Devit 3 de bir kimyasaldır değil mi?

Önemli olan kimyasal kullanmak ya da kullanmamak değil. Neyi, niçin ve ne kadar kullanacağımızdır.

RUNO
12-06-2009, 16:43
Kabak çekirdeğine alternatif olarak sunabileceğim acı bademde hem iç parazitlir dökülmesinde etkili hemde B12 yönünden zengin bir yem ,ev yapımı yeme rahatlıkla karıştırılabir.

ihsano
12-06-2009, 16:46
arkadaşlar kabak çekirdegi derken bir kavram karmaşası olmasın
üstdeki linkdede bora beyin belirttigi gibi bal kabagı çekirdegi

Erhan Bey,

Mehmet beyin verdiği linkteki çekirdekler, bizim kuruyemiş olarak kullandığımız kabak çekirdeklerinden olduğu için ben yukarıdaki cevabı yazdım.

Benim için bir kavram karmaşası olmadı ama bu başlığı okuyan arkadaşlar acaba diyebilirlerdi. Yemlerinizde kullandığınız çekirdeğin bal kabağı kökenli olduğunu belirtmeniz iyi oldu. Bu mesajınızla, muhtemel yanlış anlamaların önüne geçilmiş oldu.

Tamer
12-06-2009, 16:47
Kabak çekirdeği kullanılır kullanılmaz bunun olumlu yada olumsuz etkileri hakkında bir yorum yapmayacağım yanlız İhsan beyin belirttiği gibi lifli bir sebze olan kabağın hayvansal proteinlerle aynı rasyonda olmasını doğru bulmuyorum,, liflerin proteinleri bağlama özelliği vardır ve sindirelemeyen protein üre olarak boşaltım sisteminden atılır,, aman kaş yapalım derken göz çıkartmayalım, nacizane benim görüşlerimde bunlardır:)

Hürkan
12-06-2009, 16:48
Ev yapımı yemde kabak çekirdeğinin içini ayırdıktan sonra (yarım çay bardağı kadar ) incecik kıyıp un kıvamın da mama içine ilave ediyorum şuana kadar hiç bir yan etkisini görmedim.

mgultekin
12-06-2009, 17:13
mehmet bey tamer beyin ev yapımı yem anlatımı zaten var
demişki:
1-) 2 kg taze, temizlenmiş yağlarından ve sinilerinden arındırılmış temiz et kısmı kalmış dana yüreği,
2-) 1 kg taze, kabuklarından ayıklanmış iyice yıkanmış karides,
3-) 8-10 diş sıkılmış sarımsak,
4-) 5-6 çay kaşığı toz spırulına( spırulina 2-3 yemek kaşığıda kullanılabilir)
5-) 2 adet mukavva
Bunlar ana malzemelerdir, isteğe göre ilave olarak temiz alabalık fleto, somon fleto, mevsiminde ayıklanmış hamsi, haşlanmış temizlenmiş dolmalık kırmızı biber(kırmızı discuslar için), ıspanak, havuç, bezelye ilave edilebilir
ha derseniz siz fazladan ne ekliyorsunuz ?
şöle söyliyeyim.
evde ne kadar vitamin varsa:)
soya fasülyesi,anoson,melekotu,bugday kepegi,bal kabagı çekirdegi,bmix,ekliyorum şu an aklıma bunlar geldi ama güzel koku versin diye kekik bile ekliyorum
sonuç olarak ev yapımı yem insanların kendi tercihine göre degişen bir konu :)
Erhan Bey tesekürederim tarif için bir sey daha sormak istiyorum size yemin içindeki dana yüreği veya sebzeleri haşlıyormusunuz?

Tamer
12-06-2009, 17:16
Bana sorarsanız sadece karides ve sebzelerle bitkisel içerikli bir yem yapın buda 100 gr civari olabilir, ana yeminizin yanında bitkise lifli, tahıllı bu yeminizi ara öğün olarak kullanabilrsiniz... Yani hepsini tek bir rasyonda toplamak yerine az miktarda farklı iki rasyon hazırlayabilrsiniz...

Verdiğim linkteki makaleyi bi incelemenizi öneririm:
http://www.discusfunclub.com/showthread.php?t=1705

fiscuscu
12-06-2009, 17:18
Mehmet bey sadece sebzeleri haşlıyorum
digerlerini çig olarak karışıma katıyorum

mgultekin
12-06-2009, 17:19
Mehmet bey sadece sebzeleri haşlıyorum
digerlerini çig olarak karışıma katıyorum
teşekürederim erhan bey sağolun:)

ihsano
12-06-2009, 17:28
Kabak çekirdeğine alternatif olarak sunabileceğim acı bademde hem iç parazitlir dökülmesinde etkili hemde B12 yönünden zengin bir yem ,ev yapımı yeme rahatlıkla karıştırılabir.

Acıbadem kullanımını duymamıştım. Bu konuyu araştırayım.
Siz kullanıyormusunuz? Kullanıyorsanız ne şekilde ve ne kadar kullanıyorsunuz?

RUNO
12-06-2009, 17:36
iç parazitte kulanılabilen biryem kaynağı yalnız dikatli ve az miktarda kullanılmalı aksi taktirde toksik olabiliyor.

blue
01-07-2009, 00:27
Arkadaşlar kabak çekirdeğini zannedersem çiğ olarak kullanılacak.

cetin035
01-07-2009, 11:02
Sayın Arkadaşlar.
Kabak Çekirdeginin balıklarımıza mutlaka faydası vardır. ama her yararı oldugunu düşündügümüz gıdayı mama'ya ilave etmek çok dogru olmaya bilir mutlaka hepsinin bir oranı vardır o ölçü dışındakiler bekli diger içerigin faydasını azaltabilir. o yüzden TAMER bey'in vermiş oldugu ana malzemelerden oluşan tarif en uygundur ne kadar karışırsa o kadar faydası azalabilir kendimizi düşünelim bütün yemekleri boca edersek ne lezzet kalır ne de afiyet..

Şahsi kanaatim bu yöndedir. Hatalı olan bir taraf varsa Konuya uzman olan arkadaşlar Yanlışımızı düzeltebilir.
Saygılarımla,,