PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ph Yükselmesi

hakan60
04-05-2008, 13:03
Slm arkadaşlar.Akvaryumu 1 haftayı geçti kuralı içindeki suyun yarısından çoğu RO dan kondu.Akvaryumun PH ını ölçüyorum 8.2 çeşme suyunu ölçtüm PH 7 Akvaryumdan su çekip Çeşme suyu ekleyerek PH 7.5 e getirdim.Fakat yaklaşık 2 saat sonra tekrar ölçmemde akvaryumdaki su yeniden 8.2 ye yükselmiş kafayı yemek üzereyim.PH ın bukadar yükselmesinin sebebi fazla havamı vermek akvaryuma.Çünkü akvaryum cama cam bişey yok sadece hava taşı ve pipo filtre var.Isı 30 derece biri yardım etsin lütfen neden ph hemen yükseliyor.Her iki ölçümlerimdede KH 6 idi şu andada aynı KH a bakarak PH ın sabit kalması lazım ama 7.5 den 2 saat dolmadan 8.2 ye çıkmasının sebebi ne olabilir.
Saygılar.

abdurrahman
04-05-2008, 14:58
Slm arkadaşlar.Akvaryumu 1 haftayı geçti kuralı içindeki suyun yarısından çoğu RO dan kondu.Akvaryumun PH ını ölçüyorum 8.2 çeşme suyunu ölçtüm PH 7 Akvaryumdan su çekip Çeşme suyu ekleyerek PH 7.5 e getirdim.Fakat yaklaşık 2 saat sonra tekrar ölçmemde akvaryumdaki su yeniden 8.2 ye yükselmiş kafayı yemek üzereyim.PH ın bukadar yükselmesinin sebebi fazla havamı vermek akvaryuma.Çünkü akvaryum cama cam bişey yok sadece hava taşı ve pipo filtre var.Isı 30 derece biri yardım etsin lütfen neden ph hemen yükseliyor.Her iki ölçümlerimdede KH 6 idi şu andada aynı KH a bakarak PH ın sabit kalması lazım ama 7.5 den 2 saat dolmadan 8.2 ye çıkmasının sebebi ne olabilir.
Saygılar.
Merhaba Hakan bey,oksijen ph yı yükseltir,ro nuzdan çıkan suyun ph sı kaç acaba?Ani ph değişimlerine sebep olmayın derim,bisüre phyı dalgalandırmadan kontrol edin,balıklarınızda herhangi bir anormal durum bir rahatsızlık varmı?

hakan60
04-05-2008, 18:05
Merhaba Hakan bey,oksijen ph yı yükseltir,ro nuzdan çıkan suyun ph sı kaç acaba?Ani ph değişimlerine sebep olmayın derim,bisüre phyı dalgalandırmadan kontrol edin,balıklarınızda herhangi bir anormal durum bir rahatsızlık varmı?
Abdurrahman bey ro dan çıkan su PH 6.0,Ayrıca diskuslar akvaryuma dalgalanmadan sonra dün kondu,balıklarda şu an sık nefes alma ve kaşınma var muhtemelen dış parazit.Size sormak istediğim peki oksijen PH ı bukadar yükseltiyorsa bunun bir çaresi yokmu.
Saygılar.

ebatan22
04-05-2008, 18:14
Merhaba Hakan bey siz üretim yapmak için mi ph ı düşürmek istiyorsunuz yoksa karma tanktamı ben bunu anlamadım buna bir açıklık getirir iseniz yardımcı olmaya çalışabilirim.saygılarımla

hakan60
04-05-2008, 18:32
Merhaba Hakan bey siz üretim yapmak için mi ph ı düşürmek istiyorsunuz yoksa karma tanktamı ben bunu anlamadım buna bir açıklık getirir iseniz yardımcı olmaya çalışabilirim.saygılarımla
Slm Erkan bey ben şu an yavru için yapmıyorum ana tankta beni asıl düşündüren şey PH ın neden bu kadar çabuk yükseldiği bunun nedenini bulmaya çalışıyorum.Tabiki ilerde balıkların tamamı eklendiğinde ve büyüdüğünde yavruda almak istiyorum.Ama şu an için PH neden bu kadar hızla yükseldi bunun nedenini bulmaya çalışıyorum.
Saygılar.

eses1970
05-05-2008, 13:44
Hakan bey merhaba, aynı olay bende de vardı benimde çeşme suyu ölçümlerim 7.35 ile 7.45 arası olurken akvaryum ölçümlerim 8.35 il3 8.50 arası çıkıyordu bu ölçümleri elektronik ph metre ile yapıyordum gerçi kalibrasyon yapmışdım ama ya kalibrasyon sıvısının eskiliğinden (gerçi yeni almışdım) yada cihazdaki bir problemden kaynaklanıyordu hafta sonu tetra nın kitlerinden aldım onunla yaptığım ölçümlerde çeşme suyu ile akvaryum ölçümü tam çıktı, birde akvaryuma verilen fazla hava ph yükseltebilir.Gerçi üstatlar daha detaylı bilgi vereceklerdir.

Ufukİnan
06-05-2008, 09:46
Merhabalar Çeşme suyunda Ph'ın düşük olmasının nedeni şebeke suyuna basılan gaz klordur.Klor sudan uçtuktan sonra Ph ta yükselme gösterir. Demek oluyorki çeşme suyununuzun esas Ph değeri 8 civarlarında.Bende daha önce bu konuda sıkıntı çekmiştim ama neden bulundu? :) RO dan çıkan sudaki Kh çok düşük olduğundan çeşme suyu ile karıştırdığınızda Ph dalgalanması mutlaka olacaktır.