PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Permasol'ü neye göre nasıl kullanırız???

Buraq
28-04-2008, 09:30
merhaba balıklarım sürekli yüzgeçlerini ve arada kendilerini titretiyorlar uzun süre ciklet besledim bu belirtiler dış parazit belirtileri discuslarda da aynı olacağını düşündüm ve dış parazit için permasol aldım ama nasıl hangi dozda kullanıcam bilmiyorum tank 140 lt

Saygılar

Buraq
28-04-2008, 10:08
neyse 2 tane hap attım akvaryuma :) bakalım sonucu ne olacak ya balıklar yan yatar yada toparlanırlar direk akvaryuma attım bitki mango kökü ve balıklar tabi birde filtre sistemi toptan temizlensin diye yada balıklar toptan temizlenir :) cevap yazmanızı bekleyemedim sabırsızım

bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsun derseniz akşam üzxerin %50 lik bir su değişimi ve ardından bi 2 hap daha atacam eğer eksik yaptığım birşey varsa yada şu şekil yapsaydın daha iyi olurdu diyen varsa yazsın lütfen

Discusmania
28-04-2008, 10:19
Burak bey, benim uygulamam şu şekilde, 2 tablet permasolü 1,5 litrelik şaşal şişeye atıp iyice homojen olacak şekilde çalkaladıktan sonra 100 litreye 1,5-2 bardak gelecek şekilde uyguluyorum, iki-üç gün sonra % 30 -40 oranında su değişip bir iyileşme görülmezse uygulamayı yineliyorum .

Buraq
28-04-2008, 10:24
aslında benim yüzümden bu dış parazit olayı oldu bitkileri aldığım gün toplantıdan dolayı acele ettim bitkileri temizlemeden geç kalıyom diye akvaryuma içine attım ertesi gün dikeyim dedim gölemlerken bide baktım yüzgeç titretmeye başlamışlar :)

sanırım bu dış parazitler bitkiden geldi şuan iki hap yavaş yavaş eriyor su rengi ice kırmızlaştı filtreyi açık tutuyorum

ben akşam %50 su değişiminden sonra 2 hap daha atmayı düşünüyordum olmassa şuanki permasollü suyu 2 gün kadar bekleteyimmi bende?

Tamer
28-04-2008, 10:31
Burak bu sabırsızlığın iyi değil, sana daha öncede anlattım, Discus sabır işi, aceleye yer yok, hataya yer yok.

Permasol sudaki tüm mikrorganizma ve bakterileri öldürecek, büyük olaslıkla bitkilerin ölecekler, bi fırsatın varsa onları çıkart başka bir tankın varsa oraya al, 24 saat sonra %50 su değişimi ve tekrar 24 saat sonra bir su değişimi daha öneriyorum.

Buraq
28-04-2008, 10:58
bitkileri çıkardım ama balıklar hala orda :) su kıpkırmızı oldu yav siz siz olun sakın 140 lt suya 2 hap atımayın :) balıklar ya toptan bakteriden temizlenecek yada akvaryum toptan temizlenecek :D

Hürkan
28-04-2008, 11:20
Burak bey fdış filitrenizdeki yaralı bakteriler permasol kullanımından dolayı kayıp olacak birde dış filitre malzemelerinde aktif karbon ve seramik varsa çıkarmanızı tavsiye ederim yoksa balıklarınız kaybedebilrisiniz.Dış parazit için üzüldüm umarım kayıp olamadan atlatırsınız.

Tamer
28-04-2008, 11:28
Burak bey fdış filitrenizdeki yaralı bakteriler permasol kullanımından dolayı kayıp olacak birde dış filitre malzemelerinde aktif karbon ve seramik varsa çıkarmanızı tavsiye ederim yoksa balıklarınız kaybedebilrisiniz.Dış parazit için üzüldüm umarım kayıp olamadan atlatırsınız.

Hürkan bey bu kısmı biraz açarmısınız, yanlış bi bilgiye mahal vermemek adına, olurya anlatmak istediğiniz bu değildir?

Demek isediğiniz yukarıdaki gibi ise düzeltiyim, filtrede aktif karbon var ise permasolü absorbe oluncaya kadar emer ve süzer aşırı permasol var ise doyuma ulaşır bir ölüme vs. yol açmaz, en azından aktif karbon kömürü buna sebeb olmaz, seramik te filtrede kaba partikülleri tutmaktan başka çok ta biyolojik filtrasyonda etkisi olan ve ölüme neden olabilecek bir materyal değildir, aktif karbon kömür aksine ilaçlamadan sonra filtreye dahil edilir ise sudaki kimyasalı süzer ve kullanımdan sonra rejenere etmek yani tuttuğu kimyasalları bir nevi kusmasını sağlamak gerekir.

Buraq
28-04-2008, 11:54
arkadaşlar canlı yayın gib ioluyor ama gelişim süreci hakkında bilgi vermek doğru olacak diye düşünüyorum 2 hapta eridi çok koyu bir renk tonu verdi kuvvetli bir ilaç olduğunu düşünürsek çok yoğun bir kimyasal olrtam oldu sürekli gözlemliyorum balıklarda halsizlik yada durgunlaşma yok aksine hareketliler ilaç tam olarak eridikten 10 15 dakika sonra %40 lık su değişimi yaptım akşam bir daha %50 lik bir su değişimi yaptıktan sonra mert abinin tafsiyesi ile 13 litrelik bir suya permasol atıp balıkları bu suda 5 dakika bekletecem ve sonra ana tanka alacam sanırım bu kadar ağır bir kimyasal döngüden sonra bakteri kalmaz

Hürkan
28-04-2008, 12:44
Hürkan bey bu kısmı biraz açarmısınız, yanlış bi bilgiye mahal vermemek adına, olurya anlatmak istediğiniz bu değildir?

Demek isediğiniz yukarıdaki gibi ise düzeltiyim, filtrede aktif karbon var ise permasolü absorbe oluncaya kadar emer ve süzer aşırı permasol var ise doyuma ulaşır bir ölüme vs. yol açmaz, en azından aktif karbon kömürü buna sebeb olmaz, seramik te filtrede kaba partikülleri tutmaktan başka çok ta biyolojik filtrasyonda etkisi olan ve ölüme neden olabilecek bir materyal değildir, aktif karbon kömür aksine ilaçlamadan sonra filtreye dahil edilir ise sudaki kimyasalı süzer ve kullanımdan sonra rejenere etmek yani tuttuğu kimyasalları bir nevi kusmasını sağlamak gerekir.

Tamer bey ,Aktif karbon kimyasalları süzmek için kullanır ,Kulanımdan sonra tekrardan salınımı yapmasın diye çıkartılması gerektiğini biliyorum onun için sorun teşkil etmemesi açısından yazmıştım ,seramik ise yararlı bakteri oluşturması biyolojik temizele açısından faydalı olacağı için permasol kullanımında yaralı bakterilerin ölmemesi için çıkarılmasını izah etmeye çalışmıştım yanlış bir bilgi vermek istemem yanlışım varsada düzeltmenizi rica ederim.

Tamer
28-04-2008, 13:45
Tamer bey ,Aktif karbon kimyasalları süzmek için kullanır ,Kulanımdan sonra tekrardan salınımı yapmasın diye çıkartılması gerektiğini biliyorum onun için sorun teşkil etmemesi açısından yazmıştım ,seramik ise yararlı bakteri oluşturması biyolojik temizele açısından faydalı olacağı için permasol kullanımında yaralı bakterilerin ölmemesi için çıkarılmasını izah etmeye çalışmıştım yanlış bir bilgi vermek istemem yanlışım varsada düzeltmenizi rica ederim.

Evet yukarıdaki mesajımdada belirttiğim gibi, Aktif karbon kimyasalları süzer, belirli bir oranda süzer, tamamanı değil, çünkü filtrelerde kullandığım karbon, 1-2 litre 40-50 litrelik karbon tüpleri kullanmıyoruz, geri salınımda yapmaz emilim doyuma ulaştığında rejene etmek gerekir, yada atılır yerine yenisi takılır, sürekli de filtrede aktif karbon bulundurmak yersizdir, bu tip ilaçlamanın ardında filtreye nen son kademeye eklenir ve 48 saat sonra çıkartılır, bu seramikten kasıt adı üstünde seramik ise hiç bir biyolojik rolü yoktur var isede çok azdır, ama aynı seramik makarnalara benzeyen siporax lar vardır, içleri çok ince gözenekli bunlar biyolojik filtrede kulanılır, kaldiki permasol atılmış, filtreye girmiş geçmiş ola, bakteri mikroorganizma namına hiç bir şey kalmaz, ayrıca dışarı alındığında aeroblar 2-3 saat içinde öleceklerdir, dışarda bekleyip tekrar sisteme dahil olmaları gibi bir şey mümkün değildir.

Buraq
28-04-2008, 14:04
ayrıca dışarı alındığında aeroblar 2-3 saat içinde öleceklerdir, dışarda bekleyip tekrar sisteme dahil olmaları gibi bir şey mümkün değildir.

aeroblar ne? faydalı bişeylerimi öldürdüm yoksa bunları öldürmekle iyimi ettim :)

yani sonuç olarak anlayacağımız dilde konuşursanız filtre içindeki filtre içindeki taşları temizleyip tekrar yerine koyayımmı yoksa yenimi alayım