PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hızlı Artemia Çıkarma Yöntemi

eyalcin
28-01-2013, 17:56
Arkadaşlar,
Artemia çıkartılmasında sorun yaşayanlar için başka bir siteden öğrendiğim metodu tartışmaya açmak istiyorum. Ben denedim. Sonuçlar fena değil. Görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Selamlar.

"Bir ölçü çamaşır suyu + iki ölçü su içine bir çay kaşığı artemia konulup, 40 dakika bekleniyor. Daha sonra kabın dibine inen kabukları erimiş artemialar sifonlanıyor ve bir ölçü elma sirkesi+ bir ölçü su içerisinde 15 dakika bekletildikten sonra tatlı su ile yıkanıp servis ediliyor."

serkankesli
28-01-2013, 18:34
Ergun bey;

En iyi yol bildiğiniz yoldur... Eski yöntem bence daha sağlıklı gibi görünüyor bu yazmış olduğunuz yönteme nazaran... Evet zaman yönünden beklemek biraz sabırsız bir toplum olan biz Türklerle uyuşmasada ben eski bilindik yöntem taraftarıyım saygılar...

EEROL
28-01-2013, 18:36
ergün bey ilginç bir yöntem üstadlar yorum getirecektir muhakkak ama benim merakım şu yönde artemialar canlanıyorlarmı. :)

Tamer
28-01-2013, 18:59
Bu Decapsuled yöntemi.. uygulanabilir bir yöntem, fakat çamaşır suyundan iyi arındırılmalı....

Canlısına olan iştah bunlarda malesef olmaz ve canlısı kadar besleyici degildir.

tolgakırcalı
28-01-2013, 19:32
Tamer beyin dediği gibi bu şekildeki artemiaya özellikle 5-10 günlük balıklar hemen hiç vurmazlar.Daha büyük yavrulara verilebilir ancak açılma oranı çok düşük olan nemlenmiş vs..artemialar için uygulamakta fayda var.Ayrıca artemiayı sabah süzüp tekrar kurduğunuzda ertesi sabaha taze artemialarınız hazır olacak bu çok uzun bir süre değil.
Bir başka konuda bazen hepimizin acil artemiaya ihtiyacı olur..Şişe dökülür özellikle ben tuz koymayı unuturum hortum çıkar yada tıkanır havalandırma durur.Bu gibi artemia çıkmadığı yada acil ihtiyaç olduğu durumlarda kullanmak üzere pet şişe kapaklarının içerisinde daha önceden fazlaca çıkarılmış ve süzülmüş artemialar porsiyonlanıp dondurulabilir..Bunun bir avantajıda siz evde yokken balıktan artemia süzmekten vs.. hiç anlamayan biri bile bir kapak suya atarak besleme yapabilir...

discus doktoru
29-01-2013, 17:26
Bu yöntemi çok önceleri denemiştim.Nemlenmiş artemyaları heba olmasın diye bu şekilde çıkartıp balıklara yediriyordum.Ançak şunu özellikle belirtmeliyim ben canlısı kadar balıklara yararı olmadığını düşünüyorum.Doğal yöntemler en iyisi.Birde size bir yöntem daha artemyaları 5-6 saniye bu suda bekletip sonra artemya çıkartma kabına alırsanız daha kısa bir sürede çıkartırsınız.

eyalcin
30-01-2013, 00:40
Arkadaşlar,
6 ay önce aldığım artemialar, ne yaparsam yapayım, hatta 48 saat beklesem bile yeterli verimde çıkmadılar. Bu durum yavruların gelişimlerini etkilemeye başlayınca mecburen bu yöntemi devreye soktum. Mama ile beraber veriyorum, şimdilik bir sıkıntı yok. Benzer durumla karşılaşılırsa alternatif çözüm olsun diye yazdım. Selamlar