PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akvaryumda devrim.....!!!

pegasusa
02-03-2011, 01:33
Saygıdeğer dfc üyeleri

Şans eseri elime ulaşan bir ürün sayesinde akvaryumdaki nitrat değerini 0 ' a indirebilen, suyun içerisinde bulunan balıkların dışkılarını ve yem artıklarını yok edip su berraklığını arttıran, zararlı alglerin ve yosunların oluşumunu engelleyip varolanlarıda parçalayıp yok eden, bunları CO2 ye dönüştüren, su içerisinde bulunan zararlı bakterileri absorbe eden, mantar oluşumunu engelleyen, balıklarını iştahsızlığını ortadan kaldıran,stressiz bir yaşam formu oluşturan ve daha sayamadığım bir çok şeyi olumlu kılan ve hiçbir canlıya zararı olmayan bir bakteri kültürünü sizinle paylaşmak istedim Ve yüksek derecede sizlere faydası olabileceğini düşünüyorum.

Sağlıklı tanklar dilerim:)

RUNO
02-03-2011, 09:29
Saygıdeğer dfc üyeleri

Şans eseri elime ulaşan bir ürün sayesinde akvaryumdaki nitrat değerini 0 ' a indirebilen, suyun içerisinde bulunan balıkların dışkılarını ve yem artıklarını yok edip su berraklığını arttıran, zararlı alglerin ve yosunların oluşumunu engelleyip varolanlarıda parçalayıp yok eden, bunları CO2 ye dönüştüren, su içerisinde bulunan zararlı bakterileri absorbe eden, mantar oluşumunu engelleyen, balıklarını iştahsızlığını ortadan kaldıran,stressiz bir yaşam formu oluşturan ve daha sayamadığım bir çok şeyi olumlu kılan ve hiçbir canlıya zararı olmayan bir bakteri kültürünü sizinle paylaşmak istedim Ve yüksek derecede sizlere faydası olabileceğini düşünüyorum.

Sağlıklı tanklar dilerim:)
Hayırlı olsun kullanıp denedinizmi?icon_lolicon_rolleyesicon_lolicon_roll eyesicon_lol

Tamer
02-03-2011, 09:55
Sayın pegasusa sizden ricam imza bilgilerinizi girinizki isminizle size hitap edebilelim...

Bu bahsettiğiniz bakteri kültürü bir firmanının ürünümüdür, markalı bir ürünmüdür?

içeriğinde hangi bakteriler mevcut analizi yapılmışmı?

Bu ürünü ilgilenen üyelerimiz nereden temin edebilrler, ve gözleri gibi sakındıkları balıklarının sularına neye güvenerek ekleyebilrler?

İyi forumlar dilerim...

Halil
02-03-2011, 11:37
Öncelikle DFC hoşgeldiniz. :)

Elinize ulaşan ürünün etkileri çok çelişkili, bu yüzden etkilerin üretici firmanın reklam amaçlı yazıldığını düşünüyorum.

Nitratı düşürmek için oksijensiz bir ortamda bakterilere ihtiyaç duyulur.
Bu ürün aynı zamanda bakterileri yok ediyorsa (ki kendiside bakteri) bu nitrat döngüsü nasıl olaçak?
Dışkıların ve yem artıkların yok olması için mantarlara ve yosunlara (algler) ihtiyaç duyulur, her ikisinide bu ürün engeliyormuş.
Algler, bakteriler ve ufak hayvançılar (infusorlar) sayesinde parçalanırsa CO2 oluşur hatırlarsak bunların oluşmasınıda bu ürün engeliyormuş.
Balıklarda iştahsızlık coğu zaman hastalıkdan (parazitler) gelen bir sorun, bizim discuslar ise bağırsak parazitlerinden dolayı yem yimeyi bırakıyorlar.
Bu ürün bu parazitleride yok edıyorsa, ürün için zarasız dememiz mağlesef münkün değil.

Ürünün üstünde yazan herşey gerçek olsa, su değişimi yapmaya gerek kalmazdı.....:)

ileriismail
02-03-2011, 13:06
Ticari amaçlı firmaların yazdıklarına fazla itibar etmemek gerekiyor.Halil hocam aslında konuyu özetlemiş.

hmustak
02-03-2011, 16:34
Merhaba,
Bahsedilen ürünü bende duydum. Duymakla yetinmeyerek araştırdım. Japon bir bayan tarafından organik olarak geliştirilmiş ve uzun uğraşlar sonucu briket/katı hale getirilmiş bir kültür. Öğrendiğim kadarıyla hiç su değişimi yapılmadan, sadece su eklemek suretiyle bir üniversitede 2002 ekim ayından bu yana test sürecinde. Deneyin su değerleri elimde PDF olarak bulunuyor. Core ekip olarak benzer deneyi yapmadan detay yazma niyetinde asla değilim.

Japonyada Amagi ve Shimonoseki de bulunan 2 arkadaşım aracılığı ile bu kültürü üreten firmaya ulaştım. Numuneler yakında elimde olacak. Sadece kargo ~$45 tuttuğunu söyleyebilirim. Yakında test etme fırsatı bulacağım, konuyu açan arkadaş deneyecekmi bilemiyorum. Yakın zamanda öğrendiğim kadarıyla ticari bir firmada denemek amaçlı getirmiş diye öğrendim. Japonyada, Uzak doğuda, Hindistanda büyük hacimlerle uygulama örnekleri var (Göl/Nehir).Tabi özelden yada burdan asla firma ve bağlantı ismi vermeyeceğim. Ben sonuçta hobiciyim.

Ayrıca bu ürünü bilen ve fiilen eline almış, bu sitenin üyesi olan arkadaşları da biliyorum.
Bu bilgiler ışığında, bu ve benzeri sitelerin kullanıcı seviyesi oldukça üst düzey. Özetle herkes işi biliyor. Bu bilgiyi geliştirmek üzere yeniliklere açık olup, olumsuz tarafını değil, olabilirliğini sorgulamak daha doğru olacaktır. Bu işi geliştirmenin başka bir yolu yoktur.

Halil beyin yürüttüğü akıl birçok açıdan doğru olsada, aksini bu ürün iddaa ediyor. Yakında ürünün olumlu/olumsuz etkilerini duymaya başlayacağız. O vakit, bu konuyu tekrar hortlatır, tartışırız.

Diğer yorumlar içinse; Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak doğru değil.

Saygılarımla
Hakan

Not : Yazılanlar alıntı değildir :)

Halil
02-03-2011, 18:54
Hakan bey, size katılıyorum. :)
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak doğru değil.
Yalnız bu başlık altında şimdilik ürün hakında bilgi değilde daha çok vaadler bulunuyor.
Su kimyası eskiden beri ilgimi çekmişdir ve bu konuda yeni bilgilere merakım oldukca fazla.
Ürünü discus tankında deneyenler edindikleri tecrübeleri bizlerle paylaşırlarsa sevinirim. :)
Şahsen bu ürünün discuslarda su değişimini azaltacağını (gereksiz kılacağını) düşünmüyorum ve bu yüzden böyle bir riske girmezdim.
Kil toprağı bazında bir takım sıvı veya toz halinde satılan ürünler (http://www.zooplus.de/shop/aquaristik/wasserpflege_aquarium/wasserpflege/easy_life/12798) mevcud ve suyu ayna gibi yapıyorlar
ama bu tip ürünler sadece kısa vadede fayda veriyorlar, yani su değişiminin yerini tutmuyor.

YAKIS
02-03-2011, 20:20
Adı, sanı, markası, firması yazılmadan ve denenmeden bile bu kadar yorum yapılması ilginç.

pegasusa
02-03-2011, 21:14
Hayırlı akşamlar gerçekten kime cevap vereceğimi şaşırdım :) ilginize teşekkür ederim.hakan bey zaten benim anlatmak istediğimi.öncesinde zaten bende bu japon kadının haberinden yola çıktım ki ben evinde bir akvaryumla cebelleşen amatör bir hobiciyim ilgimi çekti ve araştırdım ve bu ürünü buldum bu japonyada bulunan üründen daha ileri daha dayanıklı ve daha zeki olduklarını gördüm kendimce ve yalvar yakar bu ürüne ulaştım ve bir testerı kullanma imkanı oldu inanamadım akvaryumcuma koştum orda da denedim oda yetmedi deniz akvaryumunda denedim gördümnerdeyse sebil gibi dağıttım.Şimdi bunu sizlerle paylaşmak istedim faydalı olduğuna o kadar çok inandığım için.Sizlerin bundan mahrum kalmanızı istemedim Çünkü beni mutlu etti sorunsuz akvaryum ve balıklar görmek rica minnet tekrar getirticem ve kargo parasını cebimden vererek.İzmir li bir abimde yorumda bulunmuş.buyursun görsün bizzat kendisi ne demek istediğimi o zaman anlıycaktır.Saygılarımla..

Gökçen GÖKÇELER

RUNO
02-03-2011, 23:07
Hayırlı akşamlar gerçekten kime cevap vereceğimi şaşırdım :) ilginize teşekkür ederim.hakan bey zaten benim anlatmak istediğimi.öncesinde zaten bende bu japon kadının haberinden yola çıktım ki ben evinde bir akvaryumla cebelleşen amatör bir hobiciyim ilgimi çekti ve araştırdım ve bu ürünü buldum bu japonyada bulunan üründen daha ileri daha dayanıklı ve daha zeki olduklarını gördüm kendimce ve yalvar yakar bu ürüne ulaştım ve bir testerı kullanma imkanı oldu inanamadım akvaryumcuma koştum orda da denedim oda yetmedi deniz akvaryumunda denedim gördümnerdeyse sebil gibi dağıttım.Şimdi bunu sizlerle paylaşmak istedim faydalı olduğuna o kadar çok inandığım için.Sizlerin bundan mahrum kalmanızı istemedim Çünkü beni mutlu etti sorunsuz akvaryum ve balıklar görmek rica minnet tekrar getirticem ve kargo parasını cebimden vererek.İzmir li bir abimde yorumda bulunmuş.buyursun görsün bizzat kendisi ne demek istediğimi o zaman anlıycaktır.Saygılarımla..

Gökçen GÖKÇELER
Pardon ama bu paylaşım olmuyor,!adı sanı markası vardır heralde bu bakteri kültürünün.Saygılar.

pegasusa
02-03-2011, 23:20
benim anlayamadığım onur bey yaptığı şeylerle değilde adıyla sanıyla ilgilenilmesi.gereğini duysaydım zaten söylerdim bir gerekçem varki söylememişim anlayışla karşılanmasını beklerdim.adı (A) olsa (B) olsa ne farkederki yaptıklarıyla ilgilenilmesi beni daha mutlu edicektir.

hmustak
02-03-2011, 23:21
Şahsen bu ürünün discuslarda su değişimini azaltacağını (gereksiz kılacağını) düşünmüyorum ve bu yüzden böyle bir riske girmezdim.

Katıldığım nokta, eser element katkısı konusunda. Su eklemenin katkısı büyük olacaktır. Bbu kültürü suyu berraklaştırmak değil; NO2, NO3 gibi sonuçları ortadan kaldırmak üzere kullanıldığını/düşünüldüğünü de belirtmek isterim.

Üstüne basarak marka aranmasını enteresan buluyorum. Tüketici toplum zincirini biraz kıralım yahu. Bazen (hep) satın almaktansa, doğa yürüyüşü yaparken shrimp toplamayı denemenizi öneririm. Hem stress atar, hemde doğal yemlerle balığınızı beslersiniz.

Bu japon bayanın hikayesini incelerseniz, kültürel(bakteri) anlamda doğanın amonyak ve etkilerini nasıl absorbe ettiğini araştırırken bu ürünü bulduğunu ve geliştirdiğini göreceksiniz.

pegasusa
02-03-2011, 23:32
Hakan arkadaşım dediğim gibi olayı çözmüş zaten canlının yaşamasını güçleştiren etkenleri ortadan kaldıran yaşanır düzeye getiren kültürlerden bahsediyoruz ve bunlardan birtanesini zararlı bir alg i yerken çıplak gözle görebiliyorum çok yakından.İnanın güzelim anemonları ve adını bilmediğim rengarenk yumuşakçaları tehdit eden algleri sakal yosunu yiyişini emredilmiş bir asker gibi yemesi beni çok onurlandırdı Hakan kardeşim

mddogan
03-03-2011, 08:20
Gökçen bey ilk yazdığınız mesajı dün sabah okudum. sanırım formda yazdığınız 1. mesajınızdı. anlattıklarınızı çok ta önemsemedim açıkçası, o yüzden cevap yazmaya gerek bile görmedim. Ama bu gün görüyorum ki üstadlar burada toplanmış. bazı arkadaşlar özellikle isim ve marka soruyorlar, sanırım benim gibi düşündükleri için. Bu gerçekten bir devrimse arkadaşlara hak vermek gerekir. saygılarımla...

pegasusa
03-03-2011, 08:34
evet haklılarda zaten benimde bazı nedenlerden ötürü bunu söylememenin nedeni vardı ama artık bu sorunuda ortadan kaldırmış oldum.gönül rahatlığıyla teminini ve incelemesini yapabilrisiniz.

hmustak
03-03-2011, 08:52
Benim bahsettiğim ürün bu değil.

pegasusa
03-03-2011, 10:49
sizin söylediğiniz ürün nedir hakan kardeşim?daha farklı birşey mi ?

hmustak
03-03-2011, 11:06
...Japon bir bayan tarafından organik olarak geliştirilmiş ve uzun uğraşlar sonucu briket/katı hale getirilmiş bir kültür. Öğrendiğim kadarıyla hiç su değişimi yapılmadan, sadece su eklemek suretiyle bir üniversitede 2002 ekim ayından bu yana test sürecinde. Deneyin su değerleri elimde PDF olarak bulunuyor. Core ekip olarak benzer deneyi yapmadan detay yazma niyetinde asla değilim....

...Tabi özelden yada burdan asla firma ve bağlantı ismi vermeyeceğim. Ben sonuçta hobiciyim...

Her nekadar iyiniyetli sorduğunuzu bilsemde; bukadar yoğun ticari kimliğin bulunduğu bir ortamda, bir hobici olarak, üstte alıntı yaptığım noktalarda belirttiğim gibi paylaşmayı düşünmüyorum.

Üstteki yorumlardan da görebileceğiniz üzere parmağın gösterdiği yere değil, parmağa, hatta parmağın sahibine odaklanıyoruz daha çok. Bu aşamada bu tip bir riski üstlenmeyi kendi adıma doğru bulmuyorum.

Bilen/bulan/duyan başkası bunu yapsın, hatta satsın. Ama ben yapmayacağım. Araştıracak arkadaşlar olursa, ben bu bilgiyi ilk TRT nin ve NTV'nin websitesinde görüp, öğrenip üzerine giderek buldum.

songiden
03-03-2011, 14:42
Sevgili arkadaşlar;
Benim bu konuda oldukça profesyonel araştırmalar yapan hatta su ürünleri bölümünde okuyan ve biyolog olan bir arkadaşımın beraber yürüttükleri bir proje var ancak ne kullandıklarını tam olarak bilmiyorum. Ancak su üzerinde bu arkadaşlarımın bana verdiği ilaçların oldukça faydasını gördüm. Şuanda amerikayı bir daha keşfetmeye çalışmak yerine her su değişiminden sonra tankıma 100ml sera aquatan ertesi gün 50ml toxivec ekleyip devam ediyorum. İlaç masrafım ortalama olarak aylık 75 lira civarında varsın öyle olsun ancak bu ürünün ne olduğunu merak etmekteyim olmadı yakında temin eder birde BZT AQUACULTURE denen katkıyı deneriz.

songiden
03-03-2011, 15:27
Arkadaşlar bu ürünün firmasını buldum ve az önce firma yetkilisi ile görüştüm;

Firma yetkilisi bana bu ürünü normalde belediyelerin su arıtma sistemlerinde kullandıklarını söyledi. Ürün normalde 454gr'lık paketlerde ve 1ton için 1 gram kullanılıyor. Bu ürünü satan firmanın yetkilisi ürünün normalde balıklar üzerinde kullanıldığını bildiğini ancak denemediğni, daha sonra kendi akvaryumunda kullandıktan sonra olumlu etkilerini görünce birkaç arkadaşına verdiğini ve daha sonra bu ürünün adının kulaktan kulağa dolaştığını ve bu duruma geldiğini söyledi. Bu ürünü denemem için bana şuan numune gönderiyor.. Ancak forumdaki değerli üstadlarımızın görüşü biz forum üyeleri için oldukça ve oldukça önemli değer taşıyor.
Bu nedenle firma yetkilisi üstadlarımzın adres bilgilerini vermeleri halinde kendilerine denemeleri ve görüşlerini paylaşmaları için ücretsiz numune gönderebileceğini söyledi üstadlarım bana p.m ile adres bilgilerini gönderebilirse bende firmaya iletirim.

Bana firma yetkilisinin görüşünden ziyade forumdaki birbirinden değerli üstadlarımın görüşleri oldukça önem arz etmekte.

Şimdi asıl soru şu olacak; Bu ürünü denesem mi denemesem mi ?

RUNO
03-03-2011, 15:55
Arkadaşlar bu ürünün firmasını buldum ve az önce firma yetkilisi ile görüştüm;

Firma yetkilisi bana bu ürünü normalde belediyelerin su arıtma sistemlerinde kullandıklarını söyledi. Ürün normalde 454gr'lık paketlerde ve 1ton için 1 gram kullanılıyor. Bu ürünü satan firmanın yetkilisi ürünün normalde balıklar üzerinde kullanıldığını bildiğini ancak denemediğni, daha sonra kendi akvaryumunda kullandıktan sonra olumlu etkilerini görünce birkaç arkadaşına verdiğini ve daha sonra bu ürünün adının kulaktan kulağa dolaştığını ve bu duruma geldiğini söyledi. Bu ürünü denemem için bana şuan numune gönderiyor.. Ancak forumdaki değerli üstadlarımızın görüşü biz forum üyeleri için oldukça ve oldukça önemli değer taşıyor.
Bu nedenle firma yetkilisi üstadlarımzın adres bilgilerini vermeleri halinde kendilerine denemeleri ve görüşlerini paylaşmaları için ücretsiz numune gönderebileceğini söyledi üstadlarım bana p.m ile adres bilgilerini gönderebilirse bende firmaya iletirim.

Bana firma yetkilisinin görüşünden ziyade forumdaki birbirinden değerli üstadlarımın görüşleri oldukça önem arz etmekte.

Şimdi asıl soru şu olacak; Bu ürünü denesem mi denemesem mi ?
Ozaman bu ürün arıtma tesislerinde kullanıldığına göre Bora beyin de üzerinde çalıştığı ETDA Sodyum tüyosülfat veya alüm oksid gibi bir kimyasal olabilir.Discus tanklarmız sürekli su değişimleri yaptığımız nitrit nitrat klor flor olmayan tanklar.Fakat arıtma tesislerinde koagülasyon ve flokülasyon reaktörlerinde bu tür kimyasallar kullanılmakta. o yüzden Discus tanklarında gerekli olacağını sanmıyorum.Saygılar.

hmustak
03-03-2011, 19:44
Ozaman bu ürün arıtma tesislerinde kullanıldığına göre Bora beyin de üzerinde çalıştığı ETDA Sodyum tüyosülfat veya alüm oksid gibi bir kimyasal olabilir.Discus tanklarmız sürekli su değişimleri yaptığımız nitrit nitrat klor flor olmayan tanklar.Fakat arıtma tesislerinde koagülasyon ve flokülasyon reaktörlerinde bu tür kimyasallar kullanılmakta. o yüzden Discus tanklarında gerekli olacağını sanmıyorum.Saygılar.

Bu ürün bir kimyasal değil, bilakis organik (tıpkı EM gibi) ; doğada nitratı absorbe eden bakterilerin tanklarımıza uyarlanmış hali. Aslında kimyasal konularına "hobici" kıvamında fazla girmeyi şahsen doğru bulmuyorum. Belki adet yada form performansı yapacak üstadların ilgilenebileceği bir iş.

pegasusa
03-03-2011, 22:01
Ben bayağı cesaretliymişim demek ki bir hobici olarak :).Kullandığınız terimler hakkında çok bir bilgiye sahip değilim.Siz benden kat kat bilgiye sahipsiniz gördüğüm kadarı ile,ben mantıksal yoldan birşeyler görmeye çalışıyorum.Tankımın içine adı moss olan bir yosun türü koydum.Başka bitkiler koydum ne olacağını görmek için.Tankın suyunu minimuma indirdim balıkların sırt yüzgeçleri görünene kadar.Bastım taze suyu tankın içine direk bekletmeden,çok az bakteri ekledim içine.Balıklar zıpkın gibi camın önünde dans edip duruyorlar ve bunu yaptığım balıklar Discus.Buna rağmen bir üstadımız denememiş mi yani ?

songiden
04-03-2011, 15:45
Yani yinede denemek lazım diye düşünüyorum sonuçta sera veya tetra gibi firmaların nitruvec türevi nitrat parçalayıcı katkılarından bir farkı olacağını düşünmüyorum evet bahsedildiği gibi ürün organik mikrokapsül şeklinde enzim ve bakteri salgılıyor suya,,,,
Peki Gökçen (Pegasusa) bu konudaki deneyimi Discus ile mi yoksa başka bir tür ile mi oldu?
Örneğin üretici firma japon balığında denemiş. Sonuçta sudan nem kapan canlılar bunlar o yüzden dikkatli düşünmek gerek...

pegasusa
04-03-2011, 20:45
Burak ben direk Discus ta denedim.Evimde beslediğim balıklarım onlar zaten.

AkdenizYildizi
08-03-2011, 21:43
BİLGİLENDİRME
AKVARYUM VE TİCARİ BALIK İŞLETMELERİ İÇİN BZT AQUACULTURE
BZT® Aquaculture’ın uygulama oranı, sudaki besin yüklemelerine göre belirlenir. Yoğun balık kültürleme havuzları ve yoğun popülâsyonlu balık havuzları; balık sayısı az-oksijen seviyesi yüksek olan, iyi bir sirkülâsyona sahip bahçe havuzlarına nispeten daha fazla miktarda organik atık içerir. Bu balık çiftliği koşulları sahip olduğu balık türlerine ve sayılarına göre farklılıklar içerir.
Balık büyüklüklerinin artması ve yem miktarlarının çoğalması gibi değişken koşulların su sistemindeki organik atık seviyesini arttırdığı gerçeğini görmek çok önemlidir. Böyle bir durumda yüksek düzeylerdeki atıkları parçalamak için, kullanılan BZT® Aquaculture dozaj miktarının artış gösteren atık maddeler ile aynı oranda arttırılması gerekir.
Şayet başlangıç uygulaması ile organik atıklar ( koku giderimi, suyun berraklaşması, alg büyümesinin durması vb. ) tam olarak ortadan kaldırılamaz ise havuzdaki kontrolü sağlamak için uygulama sıklığını haftada bir , dozaj miktarını da % 20 fazlası olacak şekilde arttırın. Eğer balıklara ilaçla tedavi yapılan bir aşama söz konusu ise BZT® Aquaculture kullanılmamalıdır.
Karışık bir sistemin iyileştirme prosesi esnasında, organik madde kontrolü ve maksimum düzeyde su kalitesi için başarılı bir uygulamayı garantilemek adına BZT® Aquaculture içeriğindeki canlı organizmalar sürekli izlenmeli ve gerekli ayarlamalar yapılmalıdır.

Tuzluluk: United- Tech kültürlerinin hem tatlı hem tuzlu suda etkin olduğu ispatlanmıştır.

(SSS) Sık sorulan sorulardan:
2.Alg patlamasına neler sebep olur ve BZT® Aquaculture sorunu nasıl çözer?
Algler temel olarak sudaki atık besinlerin fazlalığından kaynaklanır. Besinler, nitrojen, fosfor ve organik karbonla aşırı yüklü hale gelirler. Bu aşırı besinler. BZT® Aquaculture içeriğindeki mikroorganizmalar, bu besinleri kendi hücre kütlelerinde kullanır, organik maddeleri parçalar ve suyu iyileştirerek dip çamurunu azaltır.

3. BZT® Aquaculture’ın fosfor üzerinde nasıl bir etkisi vardır?
Fosfor- daha doğrusu fazla fosfor- aquatik bitkilerin hızlı büyümesinde tek başına en önemli bir etmendir. Mikroorganizmalar veya bakteriler; metabolize etmek/sindirmek ve üremek gibi iki temel işleve sahip, çok basit organizmalardır. Bakteriler gerekli hayat fonksiyonları için fosfora ihtiyaç duyarlar.
BZT® Aquaculture’ın bakterileri fosforu, kendi hücre metabolizmalarında kullanarak sucul ortam bitkilerinde besin amaçlı kullanılamaz hale getirir. Bakteriler fosforu besinlerin temel yapı taşı olarak kullanır ve enzimler de biyolojik katalist gibi işlev görür. Fosfor bakteriyel hücre yenilenmesi için gerekli olan DNA ve RNA (hayatın temel yapı taşı) yapımında anahtar bileşendir.
4. BZT® Aquaculture azotla nasıl çalışır?
Moleküler azot gaz formunda bulunur ve dünya atmosferinin yaklaşık olarak %80’ini oluşturur. Suda ise azot; amonyak, nitrit ve nitrat gibi değişik formlarda bulunur. Nitrifikasyon ve denitrifikasyon olarak bilinen prosesler aracılığıyla BZT® Aquaculture formülü; azotun karmaşık formlarını gaz halindeki serbest azota çevirir. Serbest azot suyun yüzeyinden atmosfere karışarak aquatik ortamı terk eder.
5. BZT® Aquaculture karbonla nasıl çalışır?
Mikroorganizmalar karbonu organik maddelerin parçalanması yoluyla sindirirler. Karbon, bakteri hücre membranı tarafından tutulur ve burada oksijenle birleşerek CO2 olarak açığa çıkar. BZT® Aquaculture içeriğindeki enzimler kompleks karbon bağlarını parçalayarak bunları bakterilerin daha rahat sindirebileceği hale getirir. Organiklerin bu parçalanması toplam askıda katı madde ve dip çamurunda azalma sağlar.
6. BZT® Aquaculture kokuyu nasıl giderir?
Çoğu sucul ortamdaki koku hidrojen sülfit (çürük yumurta kokusu), sülfür ve amonyaktan kaynaklanır. BZT® Aquaculture, hidrojen sülfit üreten bakterilere karşı üstünlük kurabilme yetilerine göre özel olarak seçilen bakteriler türleri içerir; böylece hidrojen sülfitten kaynaklanan kokuyu elimine eder. Sülfür dip çamurunda bulunur. BZT® Aquaculture bakteri ve enzim formülü sülfür üreten bakterilerin yaşam ortamı olan dip çamurunu parçalamak için çalışır. BZT® Aquaculture amonyağın nitrite dönüştürülme oranını artırarak azot döngüsünü hızlandırır. Yüksek stok ve popıulasyondaki balık varlığında amonyak koku oluşumunun en temel nedenidir. Bakteri ve enzimleri yüksek popülasyonda tutarak pek çok koku problemini elimine edebiliriz.
7. Akvaryum bakımı ve United-aguaculture ile uygulamaları. Akvaryumlarda kötü kokuyu önler.
Suda ki askıdaki maddeleri (AKM) çözelterek berraklık ve temizlik sağlar. Yosunlaşmayı önler ve algleri temizler. Sudaki her türlü mantar ve patojenleriyok eder. Balıkların bakımı için sağlıklı bir eko sistem oluşturur. Akvaryum suyunu hiç değiştirmeden kullanma olanağı sağlar. Suya doğal açık ve yeşil berrak temiz bir görüntü kazandırır. Balık dışkılarını temizleyerek zeminin temizliğine gerek bırakmaz. Akvaryum suyundaki ph değerini dengeleyerek balıklardaki stresi ortadan kaldırır. Mantar kaynaklı tüm balık hastalıklarını önler ve hasta balıkları iyileştirir. Yüzme kesesi ve yüzgeçlerde bulunan hastalıkları iyileştirir ve bu tip hastalıkların oluşmasını önler.

ÖNEMLİ NOT: BZT AQUACULTURE Markası altındaki bakteriler fekal atıkları sindirerek, bertaraf eder ve sindirim sonrası dönüşebileceği hale ( CO2, H2O, Azot gibi) dönüştürerek sudan uzaklaştırır absorbe etmez (not absorber), yani kendi vücudunda toplamaz. Absorbe eden bakteriler daha sonra patlayarak ya da öldüğünde atıklar yeniden açığa çıkmakta istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmaktadır.
Saygılarımızla

pegasusa
08-03-2011, 23:37
Bütün sorulara tek bir mesajla cevap vermişsin abim:)Tek kelimeyle mükemmel.Doğal yaşam dengesi gibisi yok...

Halil
09-03-2011, 12:52
Merhaba

Bu ve buna benzer ürünler hakında kendi görüşlerimi paylaşmak istiyorum:

Bu tip ürünler benim gördüğüm kadarıyla gıda balık üretim tesislerinde (havuzlar) ve göllerde kulanılıyor.
Göllerde ve havuzlarda bir sıkınıtı yaşadınızmı 50% su değişimi veya dip çekimi yapamazsınız.
Su değişimi için 10.000’lerce litre taze su gerekir, bunu teymin etmek çok zor ve masraflı olacağı kesin.
Böyle durumlarda başka çareler aramak çok doğal ve bir takım ürünler buna kısmen çağre olabalir.
Bilindiği gibi nitratı cözmek/yok etmek için oksijensiz ortamda yaşayan bakterilere gerek duyulur. (denitrifikasyon)
Bunlar organik madelerden (camur, dışkı, yem artıkları...) beslenirler ve oksijensiz bir ortamda bulundukları için oksijen ihtiyacını nitratdan karşılarlar.
Bu sayede nitrat cözülür ve camur (dışkı, bitki ve yem artıkları vs.) azalır.
Oksijen kıtlığı yaşamazlarsa nitrata dokunmazlar ve suda bulunan oksijeni kulanırlar,
nitratdan oksijen elde etmek daha zor olduğu için kolay yolu seçerler.
Akvaryum ortamında oksijensiz bölgeler çok kısıtlıdır, cama cam tankarda yok denileçek kadar azdır.
Akvaryumun kumunda (oksijensiz) bu tür bakteriler tutunurlar ve hayatda kalmayı başarırlar,
Ama suyun kumdan sirkülasyonu çok yavaş olduğu için ciddi bir fayda görünmez.
Demek istediğim akvaryum ortamında denitrifikasyonu uygulamak çok zor, bir takım nitrat filtreler var (wodka filtre)
ama bunlarda (normal tanklarda) su değişiminin yerini tutamazlar.
Balık sayısı az olan akvaryumlarda ise doğal bir döngünün (denitrifikasyon) oluşması münkün.
Kendim uzun bir süre su değişimi yapmadan sadece bir cüce amerikan (apisto. Panda) ciftini 54litrelik bir akvaryumda beslemişdim.
Bu akvaryumda su değişimi yapmadan cücelerden yavru bile almışdım,
su değişimi yapmadım ama tecrübelerim sayesinde su kalitesini yüksek tutmayı başarmışdım.

Akvaryumun suyu kokuyorsa, dipte pislik (dışkı...) biriktiyse, aşırı nitrat varsa, nitrit ölçüleçek seviyelere geldiyse,......... bir sorun var demektir.
Bu sorununda kaynağını araştırmak gerekir, kaynağını bulmadan suya birşey atmak bana göre yanlış seçim.
Akvaryumun büyüklüğü, canlıları uyumlu ve bakım şartlarıda(yemleme, su değişimi...) iyi ise herhangi bir ek maddeye, ilaça gerek kalmaz.

Saygılar

hmustak
09-03-2011, 13:13
Halil bey,
Kaçtır yazılarınıza dikkat ediyorum; her yazınızdan sonra facebook alışkanlığından mıdır nedir bilemiyorum, yazınızın altında "Like" (beğen) butonu arıyorum. Bu vesile ile hem yönetime mesajımı iletmiş olayım, hemde size "Like"ımı iletmiş olayım isterim.

RUNO
09-03-2011, 13:45
Halil bey açıklamalarınız için teşekkürler.Discus bir ayrıcalıktır,yaşadığı ortam ise çok özeldir.Saygılar.

erdalduneray
11-06-2011, 23:35
Mehmet bey ve onur beye katılıyorum