PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam Alinacak Yerler Ve Fiyatlari

efeonur
07-08-2008, 14:03
Herkeze slmlar arkadaşlar.

Cam alınabilecek toptantıları veya alabileceğimiz fabrika satışlarını bilen arkadaşlarımız varmı. Ben istanbul beykozda cam fabrikası oldugunu duydum.haftaya gidip fyatlarını öğreneceğim.sizleride yazarım.
ayrıca bilen arkadaşlarımız varsa yazarlarsa sevınırım.

Saygılarımla...

efeonur
12-08-2008, 08:11
Arkadaşlar araştırmam sırasında İstanbulda bir cam fabrikasında Havuz şeklinde akvaryum yapabildiğini öğrendim.Slikon sıkmaya gerek kalmadan istenilen ölçülerde vazo gibi yapılabiliyormuş.En kısa zamanda yanlarına giderek fiyetını ve içeriğini öğreneceğim.Benim fikrime göre çok saglıklı ve çok sağlam olacaktır.Ancak sizlerede sormak istediklerim var.

1-Bu konuda daha önceden bilgisi olan birileri varmı?
2-Avantajları ve dezavantajları neler olur.

Tamer
12-08-2008, 08:43
Efe bey, eksiz ve silikonsuz tank yapan olduğunu bilmiyordum, sanırım güzel olur fakat bu tarz eksiz akrilik tanklar piyasada mevcut ve birkaç kez patladıklarını duydum, önerim yapılabiliyorsa yine kayıt ve kuşaklarını yaptırın.cam kalınlığı çok önemli ona dikkat edin, eksiz tanklarda basınç tamamen dipte olacak silikonlu sistemlerde patlamadan çok sızma olur, bunlar direk patlar, tedbirli olunursa bir sıkıntı sanırım yaşanmaz, ve seyri keyifli olur.

efeonur
12-08-2008, 09:19
Teşekkür ederim Tamer Bey

Benim projem
2 adet 50*50*50h
2 adet 100*50*50h
1 adet 100*50*60h Su dindendirme tankı

Uzun ömürlüde olması açısından 10 yada 12 mm camdan yaptırmayı düşünüyorum.Patlayacak kadar basınç olacağını düşünmüyorum ama tavsiyenizi Fabrikadaki yetkililerle görüşüp sizi haberdar edeceğim.Bir hafta içerisinde fabrikaya gidip varsa resimleriyle beraber sizlere sunarım.

Vedat Yılmaz
12-08-2008, 09:32
Efe bey akrilik akvaryum yaptırmayı düşünüyorsanız aşağıdaki açıklamalar işinize yarayabilir.Sizin bahsettiğiniz tek parça olanlar cam galiba.?

''Akrilik denilen (veya reklam tabelacıları pleksiglass da derler)
plastiktir. Bu yüzden plastik kimyevi malzeme geliştiricileri tarafından üretiliyor genellikle.

Çizilmelyi engellemek için her iki yüzden çıkarılabilir naylon tabaka ile ithal edilenleride var.

Avantaj ve dezavantajları bizler için aklımda geldikçe şöyle:

1) Delik delmek çok kolay (cam gibi zor değil) . İmalat aşamasında da, çalışır durumdada.
2) Isı yalıtımı açısından camdan çok daha başarılı (kışın ısıtıcı giderlerinizi düşürebilir)
3) Görünürlülük cam akvaryuma göre çok daha kaliteli.
3mm lik kaliteli bir akrilik 3mmlik kaliteli bir camdan %50 daha parlak akvaryum içi görünüm elde edilebilir.
Mavi bir balığı gerçekten mavi olarak görmek mümkün!..
4) Çok daha hafif bir akvaryumunuz olur. Buda nakliyesini felan ucuz kılar. Ülkemize
son zamanlarda akrilik akvaryumların gelmesinin bir sebebide bu sanırım.
5) Camdan daha pahalıya mal olabilir.
6) Çizilmesi kolay!.. Çizikleri yok etmek mümkündür, camda bunlar ters işler.
7) Temizliği zor bilinir ancak özel silicileri geliştirilmiştir.
8) ABD'de akvaryumların 80% sinin akrilik olduğunu öğrenince araştırmıştım, istatiktik ilginçti.
9) Envayi çeşit akvaryum tasarlanabilir. Oval, silindirik kesitli vs.
Ancak geleneksel fırınlar pleksi malzemelere form vermek için kullanılamıyor.
Kalıbını hazırladıktan sonra köşesiz vs basabilirsiniz.Konveks veya konkav bile olabilir! Buda ekrafında
gezinirken bizim köşeli akavryumlara göre çok daha perspektifli akvaryumlar demek.
10) Yoğunluğu genellikle 1.16g/ccm lerde camda bu rakam 2.6g/ccm (bu yüzden cam beton kadar ağırdır!)
Bu yüzden, kalın camlarda akvaryumun gözünüzü alması yaşanmaz. Suya yakın bir ortam geçişkenliği sözkonusudur.
Kırılma vs daha az olacaktır. (Kırılma ile ışınım kırılmasından bahsediyorum!)
11) Evet en çok hoşunuza gidecek özelliğide bazı plexi üreticileri sıradan cama (temperli olmayan)
göre 17 kat daha kırılmazlık garantisi verirler. Pek çok akrilik akvaryumunda özel silikon kullanılır
veya aslında hiç silikonda kullanılmaz. (köşeli olmazsa)
12) Birde camdan çok daha şeffaf bir malzemedir.''

Not:Yukarıdaki açıklamalar İSAK formundan alıntıdır.

Bence akrilik akvaryumların en güzel tarafı camdan yaklaşık yarı yarıya daha hafif olması ve görüntüyü tam yansıtması izlemek daha zevkli olsa gerek.Cam akvaryumlarda nekadar ışıklandırma yapılırsa yapılsın akvaryum içerisinde bir karanlıklık var gibi duruyor, akvaryum içerisindeki görüntü tam alınamıyor.
Akriliğin en büyük dezavantajı ise kolay çizilirliği.Gerçi çizikleri tamir etmek mümkün imiş ?
Patlama olayına gelince Tamer'in de dediği gibi kayıt ve kuşaklarla destelendiği zaman evladiyelik olur.(Camdan zaten çok daha dayanıklı)

Efe bey sizin bahsettiğiniz firma ile görüşürseniz alacağınız bilgileri burada bizlerle paylaşın lütfen.Bende 180(veya200)*60(h)*65 ölçülerinde akrilik bir akvaryum yaptırmayı düşünüyorum.

efeonur
12-08-2008, 13:48
Vedat BEY eklediğiniza bilgiler için çok teşekkür ederim.Bugün İstanbulda olan 4 Adet Cam fabrikasını gezdim dolaştım.Fikir sahibi oldum.Cam alacak kişiler kesinlikle fabrikalarda bağlantı arasınlar.Fiyatlar arasında çok uçuk farklar var.

Cam havuz şeklindeki tankları İstanbul içerisindeki fabrikalar yapmıyorlarmış.İstanbula 2 saat mesafede Ömerlide sıcak cam fabrikası varmış.Bi kaç hafta içinde gitmem mümkün değil.Gittiğim zaman aldığım bilgileri sizlerle paylaşırım.Evimide taşıyana kadar tankları yapmayacağım için araştırmaya devam edeceğim.

Akrilik tank için de araştırmaya başlayacağım.Vedat Bey Yazınız çok hoşuma gitti.Bilgisi olan başka kişilerinde Su değerlerini ve bakterilenmesini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki düşüncesini almak isterim.Cam kadar sağlıklı olup olmadığını bilmek isterim.

Öncelikle bi cam fabrikasından tanıdık bulabildim.Zaten ondan alacağım.Fabrikalardan aldığım fiyatlar da şu şekilde...
10mm cama rodajlı şekilde metrekarasine 94 diyende var 40 diyende var.Ben en uygun şekilde 10mm camı Rodaj ve kesim dahil 25 ytl ye buldum.Fiyat bana cazip geldi.İsteyen kişiler için sorabilirim ve yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.Fiyat hakkındaki yorumlarınızı da beklerim.

Saygılarımla...

Vedat Yılmaz
12-08-2008, 14:25
Efe bey sıhhat yönünden bildiğim kadarı ile bir sakıncası yok hatta tuzlu su akvaryumlarında daha güzel görüntü elde etmek için özellikle akriliği kullanıyorlar.Tuzlu suda sıhhat yönünden problem teşkil etmiyorsa herhalde tatlı suda hiç olmaz.
Yanlız akrilik kalite kalite PVC oranı çok önemli, pvc pranı çok düşük olmalı.Pvc oranı yüksek olan akrilikler kesim esnasında sıkıntı çıkarıyormuş.
Yani kaliteli olanını bulduğunuz taktirde en iyisi akrilik, çizilme oranıda pvc miktarı ile alakalı.
Size zahmet araştırın biz buralarda pek bu tür araştırmlar yapamıyoruz.
Şayet kaliteli akrilikten akvaryum imalatı yapan bir imalatçı bulursanız bizleride bilgilendirirsiniz.:)

efeonur
12-08-2008, 16:04
Anladım Vedat BEY teşekkür ederim.
Akrilik tanklarda patlama olabileceği gibi hberler okudum internette ama bi çok yazıda da dayanıklık olduğundan bahsediliyor.Kesim ve Fırınlama konusunda sorun yasamayacagım anlasıldı.Şimdi motosikletlere cam yapan bı arkadasımla konustum.aynı malzemeymıs.onunla yapılıyormus.ancak tek parca yapamayacagını soyledı.fırınına kadar herseyı var dukkanında.eger akrılıkden yaptırma konusunda karar verırsem onunla beraber yapacagım.
Yarın yanına gıdıp fıyatları ıle ılgılı bılgı edınecegım.
Eğer isterseniz ölçüleri yazmanız durumunda sizede fiyat alabılırım.

Vedat Yılmaz
13-08-2008, 08:31
Efe bey ölçüleri yazmıştım ama gözden kaçmış anlaşılan tekrar yazayım 180(veya 200)*60(genişlik)*65 yükseklik.
180*60*65=702 litre.biggrin

diskusman
13-08-2008, 09:51
180*70(genişlik)*65 bence süper olur , bildigim kadarı bu balıklar takın ici geniş olunca daha mutlu oluyorlar...

Vedat Yılmaz
13-08-2008, 14:56
180*70(genişlik)*65 bence süper olur , bildigim kadarı bu balıklar takın ici geniş olunca daha mutlu oluyorlar...
Hasan kardeş düşünebiliriz gerçi odanın ortasına geliyor ama icon_lol Kafama yatmadı değil.

mustafaburuk
13-08-2008, 15:30
Vedat bey bence yüksekliğide 80 gibi yapınbiggrin.Dip çekimi zor oluyor ama görüntü müthiş:eek:

efeonur
13-08-2008, 15:42
Vedat BEY ben yazdığınız ölçüleri okumuştum.Ancak sizin kadar bilgili olmadığımiçn akrilik malzemenin mm olarakda ölçüsünü yazarsınız diye düşünerek ölçü sormuştum.Bugün iş yogunluğum nedeni ile istediğiniz fiyatı alamadım.En kısa zamanda size cevap verecğim.
Tankınız biraz daha büyürse bi odayı kapatması gerekecek :)Odanın duvarlarına yalıtım yapıp:)sadece kapıya koyacagınız 30mm akrilikle inaılmaz bir havuzunuz olabilir:)

Sizin akrilik hevesiniz benide camdan soğuttu.Yaptırdıgımız zamanda büyük olacaından çok özenmemiz gerekiyor.İdeal ölçülerle yapılacak en güzel 3lü sistem(Sehpa üzerinde 1 adet büyük tank, sehpa altında bir adet çiftleşme tankı,ve bir adet su dinlendirme tankı) için fikirlerinizi alabilirsem sevinirim.

Saygılarımla.

Vedat Yılmaz
13-08-2008, 16:20
Efe bey mm olarak benim bahsettiğim akvaryum için 13-15 mm en sağlamı diye düşünüyorum.
Hani oda işinide düşüne biliriz duvarlaya 30 mm akrilikler birde kapıya, gel keyfim geeel icon_lol
Efe bey akriliğin kalitesi ve yapacak usta, daha doğrusu işçilik çok önemli.Ben henüz böyle bir yer ve böyle bir usta bulamadım varsa bilen bizi haberdar etsin.:)

tearaway
16-08-2008, 05:09
Vedat Abi akrilik fiyatlarından haberin var mı?

efeonur
16-08-2008, 07:55
Vedat bey fiyat konusunda sizi beklettim biraz ama işlerim iki gündür çok yoğundu. Nefes alacak vaktim yoktu.Bugün halletmeye çalışacağım.

Vedat Yılmaz
16-08-2008, 14:41
Vedat Abi akrilik fiyatlarından haberin var mı?
Ulvi nöbette idim, cevap biraz geç geliyor kusura bakmayın.İnternette bir iki sitede fiyat vermişlerdi,Fiyat veren ve vermeyen örnek siteler:
http://www.alpleks.com.tr/urundetay.asp?urun_kodu=0000037&dep_no=78&altdep_no=105&aaltdep_no=0
http://www.zetyapi.com/urunler_akrilik.php
http://www.alpleks.com.tr/index.asp?dep_no=86
http://reklammalzemeleri.net/kategori.asp?x=&Sayfa=2&kategori=56
http://www.startltd.com/tr/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=132

spottederuption
18-08-2008, 18:04
Herkeze selamlar yönetici abilerimiz neler yapmam gerektiğini söylerlerse çok memnun olurum.Ayrıca akvaryum hakkında esnafa silikonla yapılması.Saygılar...

Nhamunda
19-08-2008, 18:17
Efe bey 10 mm camın m2 fiyatı kesim dahil piyasa fiyatlarının oldukça altında. Akrilik Bursa'da oldukça pahalı bende bir dönem araştırmıştım. Zamanınız olurda cam fabrikasına uğrama şansınız olursa 15 mm lik camın kesim ve rodajla m2 fiyatını öğrenme şansınız var ise oldukça makbule geçer.

Saygılar.

efeonur
21-08-2008, 07:37
Efe bey 10 mm camın m2 fiyatı kesim dahil piyasa fiyatlarının oldukça altında. Akrilik Bursa'da oldukça pahalı bende bir dönem araştırmıştım. Zamanınız olurda cam fabrikasına uğrama şansınız olursa 15 mm lik camın kesim ve rodajla m2 fiyatını öğrenme şansınız var ise oldukça makbule geçer.

Saygılar.

Tamam salih bey şu ara iş yoğunluğu sebebi ile bakamıyorum.Ancak ilk fırsatta gideceğim.
Akrilik fiyatlarını bende soruyorum,şu an için uygun bir fiyat bulamadım. Vedat beyin istediği akvaryumu için en uygun alabileceğim yerden dün akşam fiyat istedim.Bugün geri dönecekler.Cevap aldığımda hemen yazarım.

Saygılar...

efeonur
25-08-2008, 12:20
Vedat Bey 180-65-60 Akrilik akvaryum için fiyat aldım.Alttan ve üstten kayıtta atılarak 15mm akrilikden 1.800 ytl dedi.Yanlız yaptığım araştırmada akrilik fiyatlarının gerçekten çok pahalı olduğunu öğrendim.Yapacak olan usta kesinlikle bir sorun çıkmayacağını garantisini veriyor.Siz yine araştırmanızı yapın.Daha iyi fiyat alabilirseniz bana haber verirseniz sevinirim.
Fiyat konusunda Sizin daha önceden yaptığınız araştırmalara göre dengeli olup olmadığını bana da haber verebilirmisiniz.Fiyatı adığım kişi aynı zamanda arkadaşım oluyor.İyi fiyat verip vermediğini bilmek istiyorum.
Cevabınızı bekliyorum.
Saygılar...

Vedat Yılmaz
25-08-2008, 18:42
Efe bey çok sağolun size zahmet verdik.Fitay konusuna gelince daha önce birtek yerden fiyat almıştım yanlız ona verdiğim ölçüyü tam hatılamıyorum galiba bir miktar küçüktü uzunluğu 170 cm idi ve fiyatı 1200 ytl demişlerdi, yanlış hatırlıyor olabilirim, o zaman kalınlığı sormamıştım 12-13 mm den fiyat verdiler öyle sanıyorum.
1800 ytl çok yüksek bir rakam şahsen cam'a dönmem gerek diye düşünüyorum.Birde geçenlerde tabelacı bir arkadaşım zamanında küçük birtane yaptığını fakat balıkları zehirlediğini söyledi, çok acemi bir arkadaştır. bilemiyorum böyle bir sıkıntı yaptığını hiç bir yerden okumadım belki kendi hatasından öldürmüştür veya kullandığı akriliğin kalitesi ile alakalıdır.
Efe bey bu konuyu hiç konuştunuzmu herhangi bir zararlı etkisi olabilirmi diye.Ben çok araştırdım yanlız hiç zehirleme yönünde bir zararının olduğunu duymadım.Sinek küçük ama mide bulandırır derler.

efeonur
26-08-2008, 10:32
Vedat Bey Size yardımcı olabildiysem çok sevindim. Suyu zehirlemesi ile ilgili akvaryum yapacak usta ie görüştüm.Kendisi akriliğin petrolden yapıldığını söyledi.Ancak bardaklarda,su şişelerinde,damacanalarda da aynı malzemenin daha da adisinin kullanıldığını belirtti.Zehirlemenin nedenini ise; akrilik malzemesi birbirine yapıştırılırken kullanılan bir yapıştırıcı malzeme varmış.Japon yapıştırıcı tarzında bişey olduğunu söyledi. Onun sebep olabileceğini söyledi. Ancak akvaryum yapılırken onun kullanılmaması gerekiyormuş.Akvaryum silikonu ile birleştirilmesi yapılırsa hiçbir sorun olmaz dedi.
Bende tanıdığım bir akvaryumcuya sordum ve kesinlikle zehirleme olmayacağını söyledi.Bu konuda daha bilgili arkadaşlar varsa onlarında bilgilerinden faydalanmak isterim.

15 mm akrilik beton blok gibi bir malzeme.gerçekten çok sağlam.Usta 30 mm cam ile yan yana koy ikisine de çekiçle vur akriliğe hiçbişey olmaz cam aldığı darbeden sonra kısa sürede dağılır dedi.MDF den 3mm daha ınce ama MDF daha fazla esniyor.yaptırabilecek arkadaşların gözden çıkaracakları miktar uzun süreli kullanımlarda kar getirebilir diye düşünüyorum.(cam tank ta ki risklerin daha fazla olması ve camın daha hassas olması sebebi ile)

Bende sizinle aynı fikirde olup cama dönmeyi düşünüyorum.15mm camdan aynı ölçülerde, işçilik olmadan sadece cam fiyatını almak için bide cam fabrikasına gideceğim.Aralarındaki fiyat farkını size söylerim.

Vedat Yılmaz
26-08-2008, 18:48
Efe bey çok sağolun teşekkür ederim, bekliyorum.

YAVUZCA
14-12-2008, 00:00
Öncelikle SAYGILAR.. Yapmaya çalıştığım,150x50x70h tabanda iki delik 12mm akvaryum için, makina rodajlı delikler dahil fiyatı 350 ytl (tanıdık vasıtası ile). İşim gereği akrilik malzeme ile haşır neşir olmakla birlikte henüz akrilik akvaryum yapmadım. Malzeme temin ettiğimiz firma yetkililerine danıştığımda akvaryum yapımında kullanıldığında hepimizin bildiği gibi kolay çiziliyor olduğunu ve yosunlanma olduğunu söylediler. Yosunlanma konusunda pek bilgiye rastlamadım ama akrilik akvaryum kullananlarında bu yönde şikayetlerini görmedim. DFC Ailesi içerisinde Özel yapım akrilik tankı olanlar konu hakkında bilgi verirse sevineceğim. Akriliğin işlenmesi kolay, camdan daha net. Sorunsuz kullanan arkadaşlar varsa şahsım adına en güzeli akrilik sistem oluşturmak olacak. SAYGILARIMLA